Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

20. 1. 2009 | Aktuality z města | Autor: Olga Skovajsová

Vlakové nádraží bez výpravčího

 Kouzlo železnic se pomalu vytrácí a tak s nostalgií vzpomínáme na parní lokomotivy, malé tvrdé jízdenky a dnes už i na uniformovaného výpravčího s červenou čepičkou.

V pátek 16. ledna došlo k předání železniční stanice Luhačovice do režimu dálkov...


 Kouzlo železnic se pomalu vytrácí a tak s nostalgií vzpomínáme na parní lokomotivy, malé tvrdé jízdenky a dnes už i na uniformovaného výpravčího s červenou čepičkou.

V pátek 16. ledna došlo k předání železniční stanice Luhačovice do režimu dálkové obsluhy z Uherského Brodu. Z postu výpravčího tak odchází jen v Luhačovicích šest lidí.

"Je to pro mne zvláštní, protože tady sloužím od 1. dubna 1975. Jsem přeřazený do stanice Holešov a moc se mi odtud nechce, ale takový je život u železnice. Nejvíc budu vzpomínat na ten náš výborný kolektiv," povzdechl si Jiří Martinů, teď už bývalý výpravčí stanice Luhačovice.
Zaměstnancům drah, kterých se automatizace týká, byla nabídnuta nová možnost uplatnění a to v rámci provozního obvodu Otrokovice, jiných obvodů nebo ředitelství v Brně.

Kamery, které byly nainstalovány na nádraží v minulém roce, budou sloužit k monitoringu osob při pohybu v kolejišti.

I když mi cestující, známe výpravčího jako pána, či paní s píšťalkou, plácačkou a červenou čepicí, kteří vypravují vlak, jejich pracovní náplň byla vždy mnohem náročnější. Výpravčí musel mino jiné, zajistit výpravu vlaku ze sousední stanice, posuny vlaků ve vlastní stanici a stavění vlakové cesty. Na malém nádraží jako jsou Luhačovice, musel výpravčí dokonce prodávat jízdenky ve večerních hodinách. Tedy zabezpečovat celý servis spojený s jízdou vlaků a odbavením cestujících.

Z pohledu Uherského Brodu, který bude odbavování vlaků z Luhačovic řídit, se jedná o dva zaměstnance. Jeden, který obsluhuje počítačovou techniku a řídí všechny zabezpečovací systémy ve stanici. Druhý výpravčí je pohotovostní, který obsluhuje informační systémy a dělá dohled nad kamerovým systémem. V případě poruchy vyjede na místo, kde zajistí plynulý chod stanice.

Kromě Luhačovic, budou stanice bez výpravčího ještě v Újezdci u Luhačovic a Hradčovicích.

Železniční doprava má své počátky v první polovině 19. století. Do Luhačovic začaly vlaky dojíždět roku 1905.

Česká republika má spolu s Německem a Belgií nejhustší železniční síť na světě. Délka železniční sítě, byla k 31. prosinci 2006 - 9 492 km. Na železniční síti v ČR je 6 691 mostů, 154 tunelů a 8 389 úrovňových přejezdů.

Nahoru