28. 12. 2010 | Aktuality z města | Autor: Olga Skovajsová
Konec rentgenového pracoviště v Luhačovicích
K poslednímu prosinci roku 2010 končí akciová společnost Lázně Luhačovice s provozem rentgenu na lázeňské poliklinice. Na provoz zařízení, které sloužilo jak klientům lázní, tak lidem z Luhačovic a okolí, Lázně Luhačovice doplácely ročně 200 000 korun. Loni se na rentgenovém pracovišti pořídilo 1 550 snímků, z č...
K poslednímu prosinci roku 2010 končí akciová společnost Lázně Luhačovice s provozem rentgenu na lázeňské poliklinice. Na provoz zařízení, které sloužilo jak klientům lázní, tak lidem z Luhačovic a okolí, Lázně Luhačovice doplácely ročně 200 000 korun. Loni se na rentgenovém pracovišti pořídilo 1 550 snímků, z čehož jen 20-25% tvořili pacienti z řad lázeňských hostů.
"Každé rentgenové pracoviště pracuje podle Zákona č. 18/1997 Sb. (atomový zákon). Je to zákon o radiační ochraně, který musí splňovat spoustu náležitostí. Mezi základní patří zkouška, která se provádí každý měsíc. Dále je to zkouška rentgenu - jako je "provozní stálost", ta se provádí jednou za rok. Zkoušky provozní stálosti stojí ročně padesát tisíc korun. Dalšími náklady spojenými s provozem rentgenového pracoviště jsou odvoz materiálu, dozimetrie, mzda laborantky, pořízení materiálu, který se k rentgenování potřebuje. To jsou třeba kazety, které podléhají opotřebení. Jedna taková kazeta stojí kolem osmi tisíc korun," uvedla Hana Kolaříková, hlavní sestra a. s. Lázně Luhačovice.
"Město Luhačovice důsledně zvažovalo, zda zachovat rentgenové pracoviště v Luhačovicích. Dívalo se na to jak z hlediska ekonomického, tak provozního. Město poskytlo v tomto roce částku 2× 90 000 jako příspěvek Lázním na provoz pracoviště. Bohužel tato částka byla nedostačující,"sdělila Marie Semelová, místostarostka Luhačovic.
Dalším důvodem, proč rentgen dále nepodporovat, bylo to, že budova je částečně bariérová, takže pacienti, kteří měli zdravotní handicap, co se týká pohybu, byli znevýhodněni a na rentgenové zařízení v prvním patře lázeňské polikliniky se špatně dostávali.
Akciová společnost Lázně Luhačovice rentgenové pracoviště v lázních provozovala od svého vzniku v roce 1992. Předtím byl rentgen v Palace Sanatorium.
"My jsme se snažili toto pracoviště nabídnout jiným subjektům, jestli by ho neprovozovaly jako své satelitní pracoviště. Když si však tito případní zájemci situaci zmapovali a viděli malou četnost snímků, od provozu rentgenového pracoviště na lázeňské poliklinice upustili," dodala Hana Kolaříková, hlavní sestra a. s. Lázně Luhačovice.
Nejbližší rentgenová zařízení jsou v Uherském Brodě, Slavičíně a Zlíně.