Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

12. 1. 2011 | Aktuality z města | Autor: Luhainfo

Luhačovický architekt

V prosinci byla uvedena do provozu nová plovárna,  jejíž stavbu navrhl...


V prosinci byla uvedena do provozu nová plovárna,  jejíž stavbu navrhl luhačovický architekt Ladislav Semela, kterého představujeme. 
"Po studiích architektury jsem zakotvil v rodných Luhačovicích ve firmě Uposs. Města, v nichž jsem studoval, včetně Zlína se svým věhlasným funkcionalismem, ve mně vychovala lásku k čistotě formy a logice funkce, ale též zodpovědnost k morální a estetické úloze budovy utvářející životní prostředí člověka. Nechávám se inspirovat, podle mého, tím nejčistším a nejpoctivějším co v moderní architektuře vzniklo, tj. funkcionalismem a minimalismem, prozradil o sobě Ing. arch. Ladislav Semela, 27 let

 Doposud byly realizovány jeho stavby: dostavba zámku v Návojné, 5 polyfunkčních domů s náměstím NBC v Bratislavě, kanceláře na Masarykově třídě v Brně (spoluautor Ing. arch. Martin Rosa), Městská plovárna Luhačovice, interiér rodinného domu pro bratra (spoluautor Ing. arch. Marek Starý).

Na co jste při projektování Městské plovárny kladl důraz, jste s konečným výsledkem spokojen?
Při návrhu plovárny jsem sledoval tři cíle. Především to byl cíl, nebo spíše stavovská povinnost, dát kvalitní architekturu jednak Luhačovicím jako celku, tak i důstojně dotvořit tzv. Bílou čtvrť, kterou před bezmála 100 lety urbanisticky a architektonicky započal slavný český architekt Bohuslav Fuchs.
Mou snahou bylo navrhnout autentickou budovu pro konkrétní místo odpovídající svému prostředí, tedy lázeňskou "městskou plovárnu". S tím souvisí cíl druhý, nabídnout i vnitřní prostory vskutku lázeňské, plné světla, čisté, klidné, s duchem a vtipem, prosty poplatných trendů mnohých dnešních aquaparků na bázi supermarketů. Třetím cílem, tím nejdůležitějším, bylo zachovat původní funkci letní plovárny se sluněním, přidat celoročně provozovatelné bazény a přitom se stale vejít na tutéž plochu. To vše poté optimalizovat tak, aby v létě byla užitná plocha co největší, naopak v zimě prostor pro vytápěni co nejmenší a přitom stále dostatečně luxusní. Tedy myslím, že všech mých třech cílů bylo úspěšně dosaženo a, až na samozřejmou řadu drobností, jelikož nikdy nic nemůže byt dokonalé, jsem s výsledkem spokojen.

Inspiroval jste se někým, má Vaše stavba nějakou symboliku?
Inspirace na úrovni obecných principů byla zcela jasná a jediná, která se nese veškerou mou prací. Jde o princip "nekonečného prostoru", neboli vzájemného prolínání se interiéru s exteriérem. Zakladatelem tohoto byl Mies van der Rohe se svou vilou Tugendhat v Brně. I v mé plovárně se nenásilně prolíná veřejná ulice s rovněž veřejným foyer, naopak intimní bazénová část se rozlévá do okolí chráněného a přitom vzdušného atria s terasami. Co se týče konkrétního řešení stavby, jak kompozičního, tak ideového, jde o autorskou práci. Podobně realizovaná plovárna mi není známá. Řešení je v podstatě vynuceno nedostatkem prostoru a situováním v samotném centru města, což je pro takovýto provoz ojedinělé a pro mne, jakou autora postaveného před problém, zásadně inspirující. Funkcionalismus ani minimalismus až na výjimky symboliku nepotřebuje. Prostě jen tvoří prostory funkční, příjemné, třeba i nečekané a překvapující, ale vždy logické, které ve svém výsledku mohou působit emotivně. Architektura je subjektivně vnímané umění, a proto si v ni každý může najit symboliku sobě nejbližší.

Při tak náročné stavbě se často stane, že architekt musí například z finančních důvodů dělat kompromisy. Bylo jich na této stavbě moc, nebo se investor přesně držel Vašich představ?
Jak se říká "peníze vždy až na prvním místě". Kompromisů byla samozřejmě celá řada. Ke cti všech zúčastněných stran, ač to bylo nutné si neustále připomínat a vysvětlovat, přijali kompromisy všichni rovným dílem. Díky tomu nevznikl paskvil, jak tomu bohužel v mnoha případech bývá. Díky pečlivé a prodiskutované přípravě projektu a pote obětavé práci autorského dozoru při realizaci, vznikl vztah investora, dodavatele stavby i dodavatele projektu, jež dovolil nalézt optimální výsledný stav. Stav kdy vše, co je zrealizováno, je zrealizováno kvalitně a na úrovni lázeňské. Na co v této kvalitě peníze nebyly, do toho jsme se nepouštěli. Tedy můžu říct, že jsme se všichni chovali zodpovědně jak k financím, tak kvalitě, kterou zde po sobě pro potomky zanecháváme.

Tato stavba je u konce, čím se budete zabývat v budoucnu, připravujete něco nového?
Úspěšně a kvalitně zrealizovaná stavba samozřejmě motivuje a přitahuje i eventuální investory a zájemce o spolupráci. Mnohé nabídky již přišly, mnohé jistě přijdou. Nicméně krize zasáhla, projekty rozpracované z většiny skončily v šuplíku a na nových se teprve začne pracovat. O tom, který z projektů bude realizován jako další, rozhodne trh. Navíc po již 11 lete spolupráci s firmou Uposs připravujeme s vedením firmy založení architektonického atelieru a reprografického centra. Do budoucna připravuji i vznik soukromého fotografického studia. Myšlenek i cílů je spousta, chuť do práce veliká a svět rozmanitý!

Nahoru