Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

22. 8. 2011 | Top článek | Autor: Olga Skovajsová

Práce na těžbě sedimentu z Luhačovické přehrady by se mohly rozeběhnout během září.

Práce na těžbě sedimentu z Luhačovické přehrady by se mohly rozeběhnout během září.

Tak to připravoval státní podnik Povodí Moravy, který má celou akci na starost. Plány narušil prudký déšť, který zasáhl území Zlínského kraje z pondělí 15. na úterý 16. srpna, kdy na vodním díle Luhačovice byly zaznamenány srážkové úhrny asi 70 mm/hod.


Přehrada se až neuvěřitelně rychle z poloviny naplnila vodou. Vzhledem k aktuální situaci, Povodí Moravy s. p. nemůže stanovit termín zahájení těžby. Vodohospodáři vodu odpouští, nádrž by měla být vyprázdněná asi do měsíce.

„Našim cílem je obnovit těžbu v září, nicméně bude záležet na počasí a na tom, jak bude vypadat nádrž po vypuštění," uvedla Veronika Slámová, mluvčí Povodí Moravy s. p. Povodí Moravy nyní jedná o způsobu financování dodatečných prací v objemu asi 20,5 milionu korun.

„Lze předpokládat, že budeme financování řešit z vlastních zdrojů, což zatíží státní podnik. O tomto postupu a jeho schválení jednáme s Ministerstvem zemědělství," uvedl generální ředitel Radim Světlík. Mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková informovala, že státní podnik opětovně požádal o zvýšení dotace až na devadesát procent pracovních nákladů, což v červnu resort schválil.

Do 30. června 2011 bylo podle projektové dokumentace z přehrady odtěženo 235 000 m³.

Od 1. července se už na stavbě prováděly pouze doprovodné práce, zároveň se vyvážely sedimenty z dočasného úložiště na pozemcích státního podniku Povodí Moravy, na skládku v Dolní Lhotě. V přípravě jsou práce na opravě komunikací a ostatní činnosti potřebné pro správné předání a převzetí díla.

Provoz Povodí Moravy s. p., Uherské Hradiště využil stavu vypuštěné přehrady a na pravém břehu provádí opevnění paty svahu záhozovým kamenem v délce asi 100 metrů od hráze.

„Čištění luhačovické přehrady postupuje velmi rychle a celá akce je ve srovnání s běžným postupem odstraňování sedimentů z obdobných vodních děl, zkrácena  asi o jeden rok. Napuštění přehrady pak bude závislé na velikosti přítoku do nádrže. V jeho průběhu totiž nesmí zůstat pod nádrží suché koryto a neleze tedy zadržet veškerou přitékající vodu. Proto jde zvláště v období nízkých průtoků o zdlouhavý proces," dodala Veronika Slámová, tisková mluvčí Povodí Moravy s. p.

Nahoru