Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

10. 10. 2011 | Top článek | Autor: Olga Skovajsová

Na Řetechově žije jeden z nejtvrdších hasičů světa

Na Řetechově žije jeden z nejtvrdších hasičů světa

Pětačtyřicetiletý Josef Vlk bydlí na Řetechově devatenáct let. Žije ve velkém upraveném domě na konci vesnice, má ženu, dvě dospívající děti a skříň plnou medailí a pohárů. Skromný, příjemný, pracovitý. A v čem je tak výjimečný? Před pěti lety se jako profesionální hasič dostal k poměrně mladému hasičskému sportu TFA.


Od té doby je tak říkajíc k nezastavení a každoročně vozí ze světových závodů jednu medaili za druhou. Tu poslední a nejcennější si přivezl letos v září. Bylo to druhé místo ze Světových Policejních  a Hasičských her v New Yorku.

Zkus laikovi vysvětlit o jakou soutěž a disciplíny se jednalo?

Oficiální název je TFA – což volně přeloženo znamená Nejtvrdší hasič přežije. Letos jsem se zúčastnil v New Yorku Světových Policejních a Hasičských her, které se konají jednou za dva roky.

Tam jsem v této disciplíně dosáhl v mezinárodní účasti výše jmenovaného stříbrného umístění. Mým největším individuálním úspěchem je asi zlatá medaile v běhu do schodů v těžké hasičské výstroji z kanadského Vancouveru před dvěma lety. TFA to je speciální hasičský závod, který se skládá ze čtyř částí. V první se roztahují a motají hadice, ve druhé se vybíhá čtyřpatrové lešení s motorovou pilou a pak znovu s hadicemi. Ve třetí části se bouchá kladivem a přisouvá se válec a následně se tahá osmdesátikilová figurína na vzdálenost čtyřiceti metrů. Poslední čtvrtou částí je výběh po schodech do posledního patra nejvyšší budovy která je v daném místě.

Letos jsem však odjížděl na závody s celkem velkou virózou a měl jsem z toho obavy. Kvůli hurikánu Irene se celé závody odložily o tři dny a tak jsem se stihl dát do pořádku a nakonec jsem skončil druhý za skvělým Brazilcem. Proto si toto umístění docela považuji.

Letos se mi ještě podařilo vyhrát Mistrovství Evropy TFA v německém Monchengladbachu. Loňským nej úspěchem bylo asi třetí místo TFA v Jihokoreiském Daegu, kde se konaly Světové hasičské hry, tam jsme soutěžili jako družstvo. V disciplíně – běhu do schodů jsem skončil jako pátý, což v té velké konkurenci považuji docela za úspěch. Všechny tyto závody jsem absolvoval ve své věkové kategorii, tedy nad 40 let.

Jak jsi se k povolání hasiče dostal?

Profesionálním hasičem jsem od roku 1992, příští rok tomu tedy bude už dvacet let. Tehdy jsem nastoupil k hasičskému záchrannému sboru do Zlína a zůstal jsem tam až dodnes. V práci jsem hasič – lezec specialista.

Těmto závodům se věnuji pátým rokem. Za těch pět let jsem získal přes třicet  ocenění a umístění. Některá jsou skutečně významná nebo prestižní, některá jsou regionálního významu, ale já jsem takový srdcař tak že jsem rád za každé umístění.

TFA je skutečně extrémně náročný sport kde si člověk často skutečně sahá až na samé dno svých sil. Hrával jsem fotbal, hokej, hokejbal, ale všechno na amatérské bázi, protože jsem začal vždycky pozdě. Nikdy mě ale nenapadlo, že na sklonku své sportovní kariéry, kdy už jsem pomýšlel na odchod do sportovního důchodu, mě čekají takové sportovní úspěchy a sláva. I když jak já říkám všechna sláva polní tráva, úspěch a vítězství platí v jedinou chvíli a nedá se z toho věčně žít a pak taky mince má i svůj rub, a tou je hlavně to, že čas který věnuji tréningu a závodům zase chybí jinde, no a tady by mohla povídat spíš moje žena.

Jaké máš doma zázemí?

S manželkou příští rok oslavíme dvacetileté výročí, kdy jsme si řekli své Ano. Syn David bude mít v říjnu osmnáct. O rok a půl mladší Daniela je skutečně velmi sportovně nadaná. Odmalička jsem ji vedl k atletice, ale často to bylo stylem – cukr a nebo bič. Napřed jsem sliboval a přemlouval a pak snad i trochu nutil. V okamžiku kdy jsem si myslel že to vzdá, tak se holka chytla sama a teď má úspěchy ve skoku do výšky a současně začala dělat trojskok.

Kde na to všechno bereš čas? Zaměstnání, rodina, dům a hlavně hodně trénování.

Nevím, to je zase spíš otázka pro mou manželku, ale snažím se podle možností. Je to skutečně extrémně fyzicky a časově náročné, zvláště když je sezóna. V práci máme posilovnu a i vedení mi vychází vstříc. Když je sezóna chodím po večerech běhat. Nejraději mám kopec od Pozlovic k nám na Řetechov.

Já jsem zaměstnání hasiče hledal, až jsem ho našel. Původně jsem se hlásil u městské policie, ale tam mě nevzali a pak jsem poznal budoucího švagra, který mi pomohl k profesionálním hasičům. Dnes to považuji za veliké štěstí a vyloženě životní rozhodnutí. Dnešní hasič to už není jen o ohni, ale je hlavně záchranářská složka na rozdíl třeba od policie, která je převážně represivní. Proto snad i ta větší obliba u veřejnosti která vyplývá z náplně práce. A to je přesně v duchu toho hesla podle kterého já se řídím „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci." Toto mne naplňuje a nějakým způsobem vnitřně uspokojuje. Protože co může být lepší než pomáhat bližnímu v nouzi.

Soutěž známá pod názvem TFA (Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije), sestává z disciplín, které dokonale prověří fyzickou a psychickou kondici hasiče. Celá soutěž je co nejvíce přiblížena reálnému zásahu. Probíhá ve výstroji, kterou hasiči používají při zásazích.

Soutěží se v jednotlivých věkových kategoriích. Zde jsou mé nejlepší umístění za několik posledních let.

2007 - 2.místo Mistrovství ČR v TFA - Zlín
2008 - 1.místo překážková dráha - Světové hasičské hry Liverpool - England
- 3.místo běh do schodů - Světové hasičské hry Liverpool - England
- 2.místo Mistrovství Evropy v TFA - Monchengladbach - Germany
2009 - 1.místo běh do schodů - Světové Policejní a Hasičské hry Vancouver - Canada
- 3.místo TFA družstva - Světové Policejní a Hasičské hry Vancouver - Canada
- 2.místo Mistrovství Evropy v TFA - Monchengladbach - Germany
- 1.místo Mistrovství Slovenska v TFA - Banská Bystrica
- 1.místo Mistrovství ČR v TFA - Olomouc
2010 - 3.místo TFA družstva - Světové hasičské hry Daegu - Korea
- 2.místo Mistrovství Evropy v TFA - Lipsko - Germany
2011 - 2.místo TFA - Světové Policejní a Hasičské hry New York - USA
- 1.místo Mistrovství Evropy v TFA - Monchengladbach - Germany
- 1.místo Mistrovství Rakouska v TFA - Siegendorf

Nahoru