11. 1. 2012 | Top článek | Autor: Olga Skovajsová
Pozvánka na jedinečný hudební odpočinkový podvečer
V prostorách zámku se v pátek 13. ledna rozezvučí netradiční hudební nástroje, jako jsou africké djembe, brumle, didgeridoo nebo tibetské mísy. Při hraní na tyto instrumenty dochází ke zklidnění, k emočnímu uvolnění, hluboké relaxaci, koncentraci a harmonizaci tělesných systémů. Tak zvaná muzikoterapie je léčení a pomoc skrze hudbu.
„Nástroje, které používáme, jsou tak zvané nástroje akustické s přirozeným laděním. Jde převážně o nástroje etnické, lidové, staré, starověké, pravěké a perkusivní. V praxi jsou to například djembe, šamanské bubny, australská didgeridoo, koncovka, brumle, ústní harfa, tibetské mísy nebo také valašská fujara. Důležitost je přikládána melodické a rytmické tvorbě" uvedla Radka Kozubíková, absolventka kurzu Celostní muzikoterapie.
V současné době pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci probíhá základní kurz. Loňským rokem byl poprvé otevřen také kurz pro pokročilé. Absolvováním obou kurzů člověk získává nejvyšší možné vzdělání v České republice v oboru Celostní muzikoterapie. Letos bude třicet absolventů. Vzdělávání nyní probíhá v Olomouci a Ústí nad Labem.
„Jsme vzděláváni jako praktičtí terénní muzikoterapeuti pro individuální a skupinovou terapii. Poskytujeme pomoc v terapeutických skupinách, u mentálně postižených, ale také zdravých jedinců. Učíme se být odborníky pro oblast relaxace, psychohygieny a rozvoje tvůrčích schopností," dodala sympatická Radka Kozubíková.
Uzdravování hudbou je známé už z dávných dob. Léčebné metody využívají kořenů lidové hudby a to především keltskogermánsko-slovanského okruhu. Celostní muzikoterapii a její metodu u nás rozvíjí, provádí a učí PaedDr. Lubomír Holzer.
Přijďte se příjemně naladit a rozezvučet v sobě dávné tóny. Odpočinkový hudební podvečer proběhne v pátek 13. ledna od 18 hodin v prostorách zámku. S sebou si vezměte pohodlné oblečení a přikrývku. Poplatek je 60 korun, je nutné se předem přihlásit.