18. 2. 2013 | Top článek | Autor: Olga Skovajsová
Hra s tajemným názvem „geocaching" (čti geokešink)
„Inspirovali jsme se v Domě dětí a mládeže Hluk. Pod vedením Mgr. Vlastimila Ježka a podpory NIDM zde proběhl v roce 2011 kurz geocachingu, zde jsme získali osvědčení a ve školním roce 2011/2012 jsme v našem DDM otevřeli kroužek Hledači pokladů – geocaching. V letošním školním roce máme v kroužku pouze šest členů," vysvětluje Jan Tomala vedoucí kroužku a dodává „v Luhačovicích a nejbližším okolí je zhruba třicet keší (schránek), ty už máme převážně všechny objevené. Kroužek míváme většinou v sobotu v dopoledních hodinách, přičemž cestujeme po Zlínském kraji."
Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v hledání skryté schránky za použití navigačního systému GPS. Základem je registrace se na internetových stránkách www.geocaching.com
„Na těchto stránkách se získávají popisky (listing) ke keším, které chci v dané oblasti hledat. Na tomto listingu jsou souřadnice, kde se schránka nachází. Keš (Cache) bývá většinou voděodolná krabička, ve které je jednak deník (tzv. logbook), do něhož se zapisují její nálezci. A bývají tam také dárky. Bývá zvykem, že si mohu dárek vzít, ale měl bych ho nahradit hodnotnějším dárkem. Pro představu, můžeme zde najít zpravidla figurky z kinder vajíčka, ale i hodnotnější věci. Po úspěšném nalezení se znovu přihlásíme na stránky www.geocaching.com a tam získáváme body. Po obdržení většího počtu bodů, si mohu zřídit a zaevidovat svoji vlastní kešku," vysvětluje Jan Tomala.
Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu keše (listing) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Keše se ale umisťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných. V některých případech je zajímavým právě úkol, který je s nalezením keše spojen.
„Můžeme kešky hledat i bez pomocí navigace, ale je to podstatně složitější. Děti na tom baví především samotné hledání. Ti starší už mají tak vytříbený smysl pro hledání keší, že už je nic nepřekvapí. Někdy je to moc napínavé, když máte v centru města nenápadně z pod lavičky vyzvednout tajemnou schránku..."dodal Jan Tomala.