23. 5. 2013 | Top článek | Autor: Milana Mikulcová
Stanislav Motl v luhačovické knihovně
Beseda, která se konala v knihovně 22. 5., měla název Vlak do pekla. Píše se rok 1943. U Veletržního paláce se chystá další transport Židů. Čeká je cesta do Terezína. Je mezi nimi i osmiletý chlapec. Ten má za úkol pronést do vlaku značné množství cenností, včetně peněz. Nemá je však dobře schované, čehož si všimne jeden německý voják. Cennosti mu sice sebere, nicméně zařídí, aby chlapec do transportu nešel. Začíná boj o chlapcův život. Skrývá se po konspiračních bytech a nakonec se dostane až na Vsetínsko, kde se ho ujmou řádové sestry.
Po více než padesáti letech se někdejší chlapec, nyní zralý muž, Alfred Ševčík, vydává po stopách svých někdejších zachránců, lidí, kteří pro neznámého židovského chlapce, riskovali to nejcennější, co měli, své životy.
Stanislav Motl, známý i ze svého televizního pořadu Stopy, fakta, tajemství, dokázal zaujmout posluchače svým vyprávěním o lidech, kterým změnila život druhá světová válka, ať již to bylo kvůli tomu, že se jejich rodina násilím rozpadla nebo tím, že jejich rodiče byli nacističtí pohlaváři. Dojemný byl i příběh herce Karla Högera. Pátrání po jeho válečném působení v protinacistickém odboji dovedlo Stanislava Motla až do zlínských Malenovic, kde mu ochotní obyvatelé poskytli cenné informace, které dokázaly odvahu a nezištnost tohoto člověka.
Věříme, že se nám ještě letos na podzim podaří zrealizovat další beseda s tímto zajímavým člověkem.
Milana Mikulcová, knihovna Luhačovice