Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

22. 5. 2014 | Společnost | Autor: Milana Mikulcová

Stanislav Motl v luhačovické knihovně

Stanislav Motl v luhačovické knihovně

Legendy jsou často odlišné od skutečného příběhu. O tom jsme se mohli přesvědčit ve středu 21. 5. na přednášce spisovatele, novináře a publicisty Stanislava Motla.


Skutečné a mnohdy neznámé osudy lidí, jakými byli například M. R. Štefánik či karpatský zbojník Nikola Šuhaj, velmi zaujaly všechny přítomné návštěvníky. V pozoruhodném kraji pod Karpaty, kde chození po zboji patřilo svého času k místnímu koloritu, byli zbojníci místními lidmi obdivováni, leckdy i uctíváni. Jedním z nich byl i vrstevník a krajan Nikoly Šuhaje, nepoddajný, vzdělaný a hrdý muž Ilko Lepej. Dodnes se v jeho kraji o něm zpívají písně a vykládají legendy.  Jeho dramatický osud byl také jedním z témat přednášky.

Dojemný byl i dokument o spisovateli Antoinu de Saint–Exupérym. Stanislav Motl se zúčastnil podmořské expedice, která hledala havarovaný letoun Exupéryho a objevil německého letce, který slavného spisovatele v roce 1944 sestřelil. Trosky letounu francouzského spisovatele nezapomenutelných knih jako je Malý princ či Citadela a válečného pilota, byly nalezeny nedaleko přístavu Marseille. Stanislavu Motlovi hledání a pátrání trvalo s přestávkami téměř 20 let.

Novinář, reportér, spisovatel, lovec nacistů a velký dobrodruh Stanislav Motl získal za svou reportérskou práci v Londýně dvakrát novinářského Oscara – cenu THE AIB. V roce 2010 za dokument Chlapec a hvězdy a v roce 2011 za pořad Letec a smrt v kategorii investigativní dokument. Ocenění jednoho stejného autora a dalšího dílu ze stejného cyklu je v rámci této prestižní celosvětové soutěže dvakrát po sobě bezprecedentní.

Milana Mikulcová

Nahoru