3. 9. 2014 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek
Kam po vyučování? Nabízí se kroužky, umělecká škola, sport i skaut
„Teprve v tomto týdnu nabídku upřesňujeme, třeba podle toho, jak mají čas externisté, kteří některé z nich vedou," uvedla jedna z pracovnic DDM Luhačovice Jana Ďurďová. V nabídce jsou například nejrůznější taneční, pohybové a sportovní kroužky. „Ne vždy probíhají přímo v domě dětí. Třeba floorbal bude v tělocvičně základní školy. Ve škole budou také některé jazykové kroužky," uvedla Ďurďová. Rodiče podle ní za své ratolesti účastnící se kroužků zaplatí nejčastěji okolo tří až pěti set korun za rok. „Je to odvislé například podle ceny různých nutných pomůcek," přiblížila Ďurďová. Celkem má DDM Luhačovice čtyři pedagogy volného času. „Ale kroužky pořádáme i s řadou externích vedoucích, takže dohromady se na jejich organizaci podílí asi třicítka lidí," dodala Ďurďová. Vybrané aktivity také pořádá tato organizace mimo Luhačovice v nejbližších obcích. Některé jsou zase určeny i pro dospělé. „Například jde o jógu či jazykové kurzy. Cena pro dospělé je ale samozřejmě daleko vyšší než u dětí," doplnila Ďurďová.
Řada dětí také během letošního školního roku bude navštěvovat Základní uměleckou školu Luhačovice. Nejvíce zájemců má hudební obor. „Pro tento školní rok máme novinku, kterou je výuka hry na bicí nástroje a více se také zaměříme na hraní na cimbál. Kromě toho vyučujeme kytaru, ať už klasickou, elektrickou či basovou, hraní na flétny, saxofon a další dechové nástroje, ale také se věnujeme klavíru, klávesám a sborovému i sólovému zpěvu," sdělila ředitelka školy Monika Slováková. Jak informovala, hudební obor je však už zcela zaplněn, na základě talentových zkoušek konaných v červnu. „Šanci mají ale ještě zájemci o výtvarný a taneční obor. Tam rádi nové zájemce uvítáme," uvedla Slováková. V ZUŠ Luhačovice působí dvacítka pedagogů, která se stará o asi 360 dětí, které školu navštěvují. „V současnosti se sice ještě dopilovávají rozvrhy hodin, ale už se učí," podotkla Slováková.
Náborovou akci pro nové potenciální členy, na které se představí jejich činnost, plánují luhačovičtí skauti. „V pondělí 8. září budeme dělat v zámecké zahradě třetí ročník našeho Loučení s létem. Pro děti tam budou připraveny různé hry a aktivity, které ve skautu děláme. Mohou se na této akci samozřejmě také k nám přihlásit," popsala Hana Hýsková, která je jednou z vedoucích luhačovického skautského střediska. To se dělí na tři skupiny. „Světlušky, což jsou mladší děvčata ve věku do 5. třídy, vlčata, což jsou mladší kluci, a pak společná skupina skautů a skautek, tedy starších děvčat a chlapců," doplnila. Děti se scházejí v klubovně nedaleko lyžařského vleku. „Světlušky v pondělí, vlčata ve středu a starší děti v pátek. Pro nejmenší ale máme pro schůzky domluvený také prostor v budově Charity," dodala Hýsková. A co je podle ní pro vstup do skautu největším lákadlem? „Pro děti parta kamarádů a spousta pobytu v přírodě, pro jejich rodiče je zase argumentem že budou smysluplně trávit svůj volný čas pod dohledem zkušených vedoucích," nastínila Hýsková. Lákadlem je i to, že v létě pořádají vždy tábor.
Zajímavé trávení volného času nabízejí také sportovní oddíly. V Luhačovicích má širokou základnu například oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice. „Máme zhruba 130 členů, z toho padesátku mladších 18 let," poznamenal předseda oddílu Libor Slezák. Jak dodal děti do 14 let má na starost Dagmar Hubáčková a mají celkem čtyři trenéry. „Těch je dohromady v oddíle celkem deset. „Trénuje se vždy v pondělí v podvečer v centru Radostova. Pokud je hezky, běhá se samozřejmě venku. Kromě toho mají pak během týdně i v závislosti na počasí různé tréninky jednotlivé věkové kategorie," vysvětlil Slezák. Žádnou jednorázovou náborovou akci pro potenciální členy nedělají. „Zájemci se mohou hlásit během celého roku. Stačí napsat na můj e-mail slezak.libor@gmail.com nebo se ozvat na telefon 777 073 560," uvedl předseda. Zejména pro mladší je tento sport prý velice finančně nenáročný. „Děti ještě nepoužívají speciální obuv a dresy a taky buzolu jim půjčíme. Oddílu přitom pomáhají také dotace od města," nastínil Slezák. Oddíl také vybírá od členů roční poplatek, díky kterému jsou hrazeny nebo je přispěno na různé závody a soustředění. „Je to devět set. Příspěvek ale děti do 10 let neplatí a ani po starších ho nechceme v prvním roce jejich členství," popsal předseda.