4. 9. 2014 | Společnost | Autor: Nikola Synek
Charita oslavila deset let fungování, požehnal jí arcibiskup
Na programu bylo nejprve setkání zástupců Charity s představiteli církve, Luhačovic a okolních obcí, kde působí. Hovořilo se samozřejmě o činnosti této organizace při pomoci bližním.
„Charita začala v roce 2004 jako dobrovolné sdružení věřících. Postupně jsme ji profesionalizovali. V počátcích jsme provozovali jen jednu sociální službu a měli jsme čtyři zaměstnance. Nyní provozujeme dvě sociální služby, máme akreditované dobrovolníky a více než patnáct zaměstnanců," popsala ředitelka charity Lenka Semelová. Za deset let organizace pomohla zkvalitnit život stovkám lidí, kteří by se bez pomoci neobešli. „Charita pečovala o více než 500 uživatelů služeb, pomáhalo přitom více než 450 dobrovolníků. V současnosti poskytujeme jednak pečovatelskou službu, která dochází do domácností seniorů, ale je jim k dispozici také denní stacionář, kam mohou přijít," poznamenala Semelová.
Po setkání následovala slavnostní mše v kostele Svaté rodiny celebrovaná arcibiskupem Janem Graubnerem. Arcibiskup požehnal během mše všem pracovníkům, podporovatelům i klientům luhačovické Charity a posvětil také předměty symbolizující jednotlivé činnosti provozované touto organizací. Nechybělo mezi nimi srdce, lucerna nebo například podoba anděla. Organizace Charita Svaté rodiny Luhačovice získala před deseti lety dekret k fungování právě od tohoto představitele církve.
„Charita, tedy pomoc, je běžnou součástí naší činnosti, protože nejde jen o to hlásat evangelium ale také podle něho žít a Kristus nám ukazuje, že v první řadě je nutné si všimnout potřebných," sdělil arcibiskup Graubner. Tento pohled podle něj není ale jen záležitostí církevní. „V normální zdravé společnosti je potřebné, aby se uměli o její nejslabší články dobře postarat. Tady v Luhačovicích je dobrá spolupráce mezi obcemi a Charitou a je to dobře. Staráme se o všechny občany nejen o ty, kteří patří k církvi, a já mám radost, že to tady funguje a přeji zdejší Charitě, aby se dále rozvíjela a dovedla za spolupráce nejen úřadů ale i nových dobrovolníků řešit ty problémy, které ještě přijdou," podotkl Graubner. A co považuje za největší z těchto problémů? „Vždy jde o konkrétní vztah k lidem. Každý kdo je opuštěný, o koho se nemá kdo postarat, to je pro mě problém, který je potřeba řešit v první řadě a je potřeba ten problém vidět a chtít ho řešit rozumem i srdcem," zmínil arcibiskup. Ocenil také všechny, kdo na charitní služby jakkoliv přispějí. „Jsou potřeba i ty peníze, protože když třeba není na auto, kterým za klientem dojedou, nelze službu nabídnout. A stárnoucí společnost těch služeb bude potřebovat ještě více," míní Graubner.
Oslavu uzavřelo před kostelem vystoupení cimbálové muziky pod vedením primáše Pavla Dvořáka a folklorního souboru Malé Zálesí.