16. 12. 2014 | Společnost | Autor: Nikola Synek
Nová klinika se věnuje zejména léčbě boreliózy
Luhačovice nabízejí od září novou specializovanou kliniku, která je zaměřena hlavně na léčbu chronické boreliózy a dalších infekcí, které často spolu s touto nemocí přenáší hmyz, zejména klíšťata. Moderní nestátní zdravotnické zařízení BCL - clinic s.r.o vzniklo v páté etáži hotelu Ambra a bylo slavnostně otevřeno počátkem prosince za účasti mnoha hostí i představitelů BCA - clinic Augsburg, což je stejně zaměřená sesterská klinika v Německu.
„Ta funguje již devět let a ročně se zde léčí asi čtyři tisíce pacientů. Přičemž u 70 procent se nám daří zlepšit zdravotní stav prakticky na úroveň před začátkem potíží," vysvětlil ředitel BCA, doktor Carsten Nicolaus. Obě zařízení nabízejí komplexní přístup k diagnostice nemoci i řadu laboratorních testů, které zvyšují možnost stanovení správné diagnózy. Standardně prováděné testy v České republice totiž nemusí vždy infekci odhalit, a u chronických stavů je situace ještě složitější. Většinu specializovaných testů provádí pro luhačovický provoz právě německá klinika. „Pacienti, kteří k nám přicházejí, mají velmi různorodé potíže jako např. únavový syndrom, poruchy soustředění, potíže s pohybovým aparátem a podobně," popsala klinická mikrobioložka specializující se na léčbu antiinfektivy a LTC Dagmar Malotová, která působí v luhačovickém zařízení.
Podle zástupců obou klinik se potvrdí takzvaný multisystémový infekční syndrom u 85 až 90 procent jejich pacientů. Na základě důkladného klinického vyšetření, podpořeného laboratorními nálezy, je stanovena diagnóza. „Poté následuje sestavení individuálního léčebného plánu, který sestává z kombinace léčby klasickými antibiotiky, přírodními preparáty, rehabilitačními procedurami a také nastavením změn životního stylu. V tom nám pomáhá, že se k nám dostávají pacienti s dlouhodobými problémy, proto ale také hodně motivovaní," sdělila lékařka. Důležitý je u klinik v Augsburgu i v Luhačovicích, osobní přístup k pacientovi, čas věnovaný na vyšetření a empatie. „Potíže pacientů u těchto často pozdě rozpoznaných infekcí přibývají a stupňují se. K nám pak často pacienti přichází se slovy, že jim nikdo potíže nevěří a lékaři je hodnotí jako potíže psychiatrického rázu. Objektivní patologické nálezy jsou u těchto pacientů totiž velmi chudé v kontrastu s množstvím potíží a symptomů," upozorňuje Malotová.
Následná léčba při zjištění infekce je dlouhodobá, ambulantní, ale po vzoru sesterské německé kliniky nabízejí i v luhačovické BCL clinic možnost zahájení léčby ambulantním, třítýdenním intenzivním léčebným programem. „Od září se již dohromady léčilo v Luhačovicích na klinice asi sto pacientů," nastínila Malotová.
A proč zařízení s ojedinělou specializací nejen v rámci republiky vzniklo právě v Luhačovicích? „Místo jsme si vybrali kvůli příjemnému prostředí, které zde je. Navíc hotel Ambra má bezbariérové pokoje i bazén, který je potřeba k rehabilitacím. Chronická borelióza je často provázena právě postižením kloubů a bezbariérovost je proto nutnou podmínkou. Lokalita je navíc takřka ve středu bývalého Československa, což zajišťuje dobrou dostupnost i pro pacienty ze Slovenska, na které se chceme rovněž zaměřit. Už se ale u nás léčila například i pacientka až z Austrálie," uvedl další z lékařů luhačovické kliniky doktor Roman Špaček, odborník v této problematice se specializací na léčbu dětí.
Léčení na BCL clinic, které není levnou záležitostí, si plně hradí sami pacienti. „Třítýdenní léčba včetně všech testů, které jsou prováděny z většiny ve specializovaných laboratořích augsburské kliniky, u nás vyjde asi na sto tisíc korun. Pro porovnání: V Německu vyjde léčba asi dvakrát dráž a třeba v USA stojí stejně zaměřená specializovaná léčba v přepočtu na půl milionu korun," poznamenala Malotová. Nepopírá, že se může zdát řadě lidí léčba nákladná. „Ale jde o komplexní řešení, které má výsledky a pokud pacientovi dokážeme po letech potíží pomoci, u řady lidí nehrají peníze roli. Rádi bychom ale, aby se do budoucna podařilo vyjednat s pojišťovnami alespoň částečnou úhradu této léčby," podotkl Špaček.
Například v Německu prý již část pojišťoven na tyto prosby kliniky BCA slyší. „Některé už dokonce léčbu až z poloviny začaly proplácet. Vidí totiž výsledky a vědí, že je to vlastně vyjde levněji, než jiná léčba, kterou by stejný pacient zkoušel, ale byla by bez výsledků," poznamenal šéf augsburské kliniky Nicolaus.