Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

8. 10. 2015 | Kultura | Autor: Nikola Synek

V knihovně se mluvilo o životě v Grónsku

Snímek z filmu o Grónsku, který se na přednášce promítal

Také o tom, že když řeknete „nanuk“, řekli jste vlastně lední medvěd, nebo že když v Grónsku jdete ven a zapomenete zavřít dveře, za pár minut můžete mít díky tuhým mrazům doma zamrzlé umyvadlo či toaletu, se dozvěděli 7. října návštěvníci přednášky v Městské knihovně Luhačovice. 


 

O Grónsku, kde už řadu let vždy několik měsíců v roce žijí, povídali manželé Alena a Jaroslav Klempířovi. Na přednášce zazněla grónština, lidé si mohli prohlédnout kůži tuleně a s komentářem přednášejících se podívat i na krátký film, který Klempířovi o Grónsku natočili. Návštěvníci se dozvěděli například také o tom, jakou stopu zanechali v kultuře největšího ostrova světa moravští misionáři a seznámili se i s tím, jak vypadá ledová kra podobné velikosti, jaká mohla před lety potopit Titanik. A protože byla přednáška v knihovně, nechybělo ani čtení eskymáckých bájí a zakoupit si šlo samozřejmě také knihu, kterou o Grónsku Klempířovi napsali. 

 snímek z prezentovaného filmu manželů Klempířových Klempířovi představili i svou knihu přednáška

Nahoru