Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

4. 11. 2015 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek

Luhačovice by mohly patřit mezi památky UNESCO v roce 2017

Logo, které má provázet společnou žádost 16 evropských lázní k zapsání na seznam památek UNESCO

Koncem října se v německých lázních Bad Homburg uskutečnila další ze schůzek zástupců 16 evropských lázeňských měst, která se chtějí společně ucházet o zařazení mezi památky chráněné organizací UNESCO. Za Luhačovice, které mezi usilující města patří, se schůzky konané 22. 10. účastnil tajemník městského úřadu František Hubáček.


„Shodli jsme se na tom, že zájem o zápis trvá, a původně stanovené termíny platí. Pokud budou všechny potřebné dokumenty zajištěny do konce příštího roku a podána žádost, mohly by na seznam památek UNESCO být vybrané evropské lázně včetně Luhačovic společně zapsány v roce 2017,“ informoval Hubáček. Dokumenty, které jsou potřeba, mají Luhačovice přichystané. „Máme hotový takzvaný management plán rozvoje města. Z dokumentu jasně vyplývá, že se v dalších letech s rozvojem Luhačovic počítá tak, aby byl zachován jejich ráz a bylo postaráno o místní památky. Kromě toho máme hotové také čtyři další tematické studie,“ poznamenal tajemník.

I ostatní společně kandidující města z Česka, kterými jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně jsou podle Hubáčka už také připraveny. U všech spolukandidujících tomu tak prý ale ještě není. „Některé ze zahraničních lázní na dokumentech nutných pro společnou žádost teprve pracují. Do další schůzky společně kandidujících lázeňských měst, která má být v únoru, musejí mít ale dokumenty přichystané,“ podotkl Hubáček.

Na setkání v Bad Homburgu účastníci již schválili také logo Great Spas of Europe, které má provázet společný zápis skupiny lázní do seznamu památek UNESCO. Kromě uvedených lázní z Česka a Bad Homburgu o zapsání usiluje dalších pět německých měst, například Wiesbaden nebo Baden-Baden, ze sousedního Rakouska se ucházejí Bad Ischl a Baden bei Wien, dalším členem skupiny je město Bath z Velké Británie. Ve společné žádosti se počítá také s italskými lázněmi Montecatini Terme, belgickým městem Spa a francouzským centrem Vichy.

A co by v případě podání žádosti v příštím roce následovalo?

„V první půli roku 2017 by pak do uchazečských měst včetně Luhačovic zavítaly kontrolní návštěvy zástupců organizace UNESCO. Jednak oficiálně ohlášené, ale také inspekce inkognito. Objevily se dokonce v tisku nesprávné informace, že se Luhačovic návštěvy komisařů týkají už letos, což je ale nesmysl i vzhledem k tomu, že žádost na UNESCO ještě není podána. Pokud bude společná kandidatura lázeňských měst zaslána v předpokládaném termínu, myslím však, že je veliká šance uspět. Rozhodnutí ze strany UNESCO by mohlo přijít zhruba v půli roku 2017,“ doplnil Hubáček.

A jaký má být přínos případného zařazení Luhačovic mezi památky pod ochranou UNESCO?

„Určitě zvýšení turismu a tím i příjmů z cestovního ruchu. Vzrostla by také celková prestiž města. A díky tvrdým kritériím pro památky UNESCO by zapsání na setznam kulturního dědictví znamenalo také jistotu zachování genia loci Luhačovic. Zkrátka záruku, že nebude atmosféra města třeba narušena nevhodně zvolenou novou výstavbou,“ míní Hubáček. 

Luhačovice původně usilovaly samostatně o zařazení mezi památky UNESCO, žádost připravovaly v letech 2002-2007. „Vzhledem k vývoji, který naznačoval, že nebudeme úspěšní, byla tehdy kandidatura stažena. Pokud totiž UNESCO žádost jednou zamítne, nelze o zápis usilovat znovu. Hrozilo tehdy, že na rozhodnutí o přijetí by se mohl projevit tlak některých dalších evropských lázní, které začaly usilovat o totéž, ale myšlenku začaly realizovat později. Existovala u nich obava, že pokud by Luhačovice byly mezi památky UNESCO přijaty, nemuselo by se totéž v dohledné době podařit jiným evropským lázním. V současnosti vznikající společná žádost lázeňských měst tento problém tedy řeší,“ uzavřel Hubáček.

Nahoru