Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

15. 11. 2016 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek

Chaty u Luhačovické přehrady kontrolovali policisté na koních

Chaty u Luhačovické přehrady kontrolovali policisté na koních


Majitelé chat obvykle do svých rekreačních objektů přes zimu příliš nejezdí, a tak s ubývajícím podzimem přibývá těch, co chaty zazimují a přijedou zas až na jaře. Opuštěné objekty chat a chalup tak na řadě míst lákají právě od konce podzimu do jara různé nenechavce.


 Zjištění, že chatu někdo vykradl, pak v jarních měsících nejednomu majiteli znepříjemní návrat do své vytoužené oázy klidu. Proto se také v tomto období policisté více zaměřují na kontroly chatových oblastí, aby kontrolovali, zda se nějací zlodějíčci v těchto místech nepohybují, a zda majitelé dostatečně své objekty zabezpečili. Počátkem listopadu se tak policisté na koních a se psi vydali hlídkovat také v okolí Luhačovické přehrady. „Na kliky vchodových dveří navíc umístili visačku se základními preventivními pravidly a s informacemi, ve který den chatu zkontrolovali. Visačky byly pořízeny na základě projektu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje, jehož financování bylo zabezpečeno z Programu Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality na rok 2016," poznamenal nprap. Petr Jaroš ze zlínského krajského ředitelství Policie ČR. Upozornil ale, že kontroly chat a rekreačních objektů se ve Zlínském kraji konají v průběhu celého roku. Řádně si chaty zabezpečovat je důležité. Vykrádání rekreačních chat totiž bohužel není ničím výjimečným. „Letos lidé napříč Zlínským krajem oznámili bezmála 60 vloupání do chat, což je však zhruba o 30 případů méně, než ve stejném časovém období roku 2015," informoval Jaroš. .

A jaká preventivní pravidla by měli dodržovat majitelé chat, aby minimalizovali nebezpečí vykradení chaty? „V chatách by například neměli nechávat žádné cennosti, nejčastěji si totiž zloději vybírají elektroniku, zahradní nářadí, apod. Škoda, která krádeží vznikne, se pak klidně může pohybovat řádově v desítkách tisíc korun. Chatu musí majitelé dostatečně zabezpečit. Vše uzavřít, uzamknout, popřípadě si pořídit zabezpečovací zařízení nebo mříže do dveří i oken. Kdo to chce zloději opravdu znepříjemnit, měl by po konzultaci s odborníkem investovat také do elektronického zabezpečení a bezpečnostních kamer," poznamenal Jaroš. I přes uvedená opatření se ale může stát, že objekt přesto navštíví nezvaný host. „Pokud se na místě již nenachází, je nutné okamžitě informovat policisty, nic neuklízet a zbytečně se kolem chaty nepohybovat," radí Jaroš. Naopak v situaci, kdy na zloděje narazí přímo při činu, nedoporučuje, aby se ho lidé snažili svépomocí zadržet. „Ve snaze uprchnout z místa činu může být i „prostý" zloděj nebezpečný. Nechte jej proto odejít, zapamatujte si jeho vzhled, barvu oblečení a popřípadě nějaký detail, který by mohl pomoci pachatele snáze identifikovat. Policistům také pomůže určení směru úprku, informace o tom, jestli je pěšky nebo má poblíž vozidlo," doporučuje policista.

 

FOTOGALERIE (snímky PČR)

Nahoru