Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

15. 5. 2017 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek

Luhačovice patřily Otevírání pramenů

Luhačovice patřily Otevírání pramenů

Skvělé divadlo s Tátianoou Vilhelmovou a Pavlem Liškou, dvoudenní jarmark s flašinety a kramářskými písněmi, nablýskané veterány, kapely AG Flek a Cimballica a samozřejmě průvod se svěcením pramenů plný folklorní hudby. To a spoustu dalšího si užili návštěvníci tradičního zahájení lázeňské sezóny v Luhačovicích, neboli Otevírání pramenů – ročník 2017. Na třídenní akci odehrávající se od pátku 12. do neděle 14. května zavítaly tisíce lidí a kromě už jmenovaného si mohli užít  také řadu dalších programů.


Celý letošní ročník Otevírání pramenů odstartoval už v pátek dopoledne Jarmarkem v ulici Dr. Veselého, který byl letos nově dvoudenní a nabídl nejen možnost občerstvení nebo nabídku rukodělných výrobků, ale v pátek i sobotu také kulturní vystoupení, zejména zpěv takzvaných kramářských písní. Ty předvedli jednak Zdeněk Polášek a Pavla Burdková, kteří je doprovázeli také hrou na flašinety ze své bohaté sbírky. S kramářskou písní v pátek na podiu u pošty ale vystoupila i rodina Nemravova z Hradiště a ve stejném místě zaujal i kratší výstup Dáma s psíkem, při kterém byly k vidění krásné „psí kusy“ ovšem přesně podle pokynů paničky.  V pátek se také v kulturním domě Elektra uskutečnilo vystoupení brněnské kapela Cimballica.

Další z hudebních vystoupení nabídla v sobotu dopoledne na Lázeňském náměstí skupina Afrikana, ve které rodilí Afričané představili koncert world music ve spojení s hudební dílnou. Ve Společenském domě se jako každoročně natáčel rozhlasový Tobogán, kterým provází Aleš Cibulka a na travnaté ploše u Lázeňského náměstí se v sobotu po celý den dalo navštívit prezentaci živých dravých ptáků Stanice ochrany fany z Hluku. S opeřenci třeba i odborně umístěnými na paži návtěvníů se řada lidí fotila, stejně jako s oživlými sochami, které  v sobotu odpoledne předvádělo na Lázeňském náměstí studio Body painting Sinela, které vede Zdeňka Rylka Dovályová, mistryně ČR v bodypaintingu. K vidění byla mezi živými sochami třeba dáma s paraplíčekem v doprovodu mládence, mladík na kole, nebo třeba stříbřitá dáma v cylindru – to se jako jedna ze soch představila přímo Dovályová. Bodypaintingu se věnuje už zhruba deset let. „Začala jsem s tím ještě na škole, pak byla nějaká výtvarná průprava, vizážistické kurzy,“ sdělila Dovályová. Příprava jedné živé sochy trvá dlouho. „Samotná příprava, kdy si malujeme obličeje, ruce a části těla nezakryté kostýmem, to zabere třeba půlhodinu nebo hodinu. Ale příprava šatů kostýmu zabere i několik týdnů,“ poznamenala. Na oživlé sochy používají sice speciální barvy, ale ani tak se prý nevyhnou jejich obtížnému smývání. „Zbytky některých ze sebe smýváme třeba ještě po týdnu,“ podotkla Dovályová. Její tým se většinou inspiruje historickými kostýmy, jako v případě Luhačovického Otevírání pramenů, ale někdy je to i jinak. „Když vystupujeme třeba na různých večírcích může to být i podle konkrétního přání pořadatelů,“ dodala Dovályová. A co je nejtěžší na tvorbě živých soch? „Hlavně aplikace různých složitých konstrukcí na hlavy, třeba královských korun. A vůbec nejtěžší je takzvaný UV-styl, kdy ta socha večer ještě svítí,“ vysvětlila.

Skvělou atmosféru u kolonády ale i členové spolku Calma v historických kostýmech, kteří dotvářeli skvělou atmosféru akce. Stejně jako historická auta a motocykly, které dorazily po průjezdu městem k Bedřicha Smetany u Lázeňského náměstí. Podium před Společenským domem pak bylo dějištěm pod širým nebem sehrané hry Commedia del arte souboru Spolek sešlých, ve kterém se představili například Pavel Liška a Tatiana Vilhelmová a spolu s dalšími kolegy skvěle pobavili publikum. Pořadatelé si po konci hry mohli oddechnout, že počasí, které jim přálo už od pátku si vybralo chvíli pro déšť až po této hře. Lidé se na chvíli chovali pod kolonádu a další účinkující, legendární zlínská folkrocková kapela AG Flek, se pak pro své vystoupení pro jistotu musela připravit na menší jeviště, které je kryté stříškou. Déšť ale jako na zavolanou ustal a tak si diváci mohli pak v klidu za sucha užít koncert. „Tak tady mě máš, dnes můžeš říkat klidně, co chceš, zbylo tak málo vět, tak málo slov, co nelžou…,“ zazněl  například refrén písně Carpe diem a po jejím skončení, jako po ostatních skladbách byli hudebníci odměněni vřelým potleskem publika.

Luhačovické Otevírání pramenů tradičně vyvrcholilo jejich nedělním svěcením. Po slavnostní mši v kostele svaté Rodiny vyrazil průvod po pramenech, kterým zdejší farář požehnal. U zřídel se představily folklorní soubory Kopaničiar Myjava, Šmykňa Ostrava, Mladá Haná Velká Bystřice, Old-star Rozmarýn Újezdec a samozřejmě také Leluja Luhačovské Zálesí a Malé Zálesí Luhačovice. Soubory byly poté odpoledne k vidění na podiu před Společenským domem.  Při slavnostním Otevírání pramenů také návštěvníky akce pozdravili místostarosta města Radomil Kop, generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Právě město a Lázně spolu s místní farností akci každoročně pořádají a to také za významné finanční podpory Zlínského kraje.

 

 

Nahoru