Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

14. 5. 2018 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek

Na Otevírání pramenů dorazil dokonce i prezident Masaryk

Na Otevírání pramenů dorazil dokonce i prezident Masaryk

Otevírání pramenů se letos jako řada dalších akcí v Luhačovicích neslo v duchu připomenutí stého výročí založení Československa. 


Není tak divu, že si velkolepé třídenní zahájení luhačovické lázeňské sezóny, které se konalo od 11. do 13. května, nenechal ujít ani sám prezident Masaryk se svou chotí. Oba ovšem zosobněni nadšenci z Luhačovického okrašlovacího spolku Calma. Představitelé prezidentského páru se stejně jako další asi tři desítky historicky oděných členů, členek a příznivců Calmy prošly v sobotu odpoledne městem, korzovali po Lázeňské náměstí a vystoupili pak také na komentované historické módní přehlídce. K vidění toho na letošním Otevírání pramenů bylo ale samozřejmě daleko více. V pátek a v sobotu nechyběl v ulici Dr. Veselého poblíž pošty řemeslný jarmark se zajímavými produkty a spoustou dobrého pití a jídla, včetně nejrůznějších krajových specialit. Po oba dny jarmarku také potěšili příchozí flašinetáři se svými důmyslnými hudebními skříňkami. Mnohé ze skladeb přitom doprovodili i zpěvem. Muzika ve svých nejrůznějších podobách provází Otevírání pramenů již tradičně a nebyla o ni nouze například ani při pátečním představení loutkového divadla souboru Já to jsem. To pořádný rockový nářez ale i řadu pomalejších popových písní si vychutnali návštěvníci večerního koncertu v kulturním domě Elektra, který jako obvykle při Otevírání pramenů nabídl koncert jedné z hvězd české populární hudby. Tentokrát nadchla vyprodanou Elektru zpěvačka Petra Janů se skupinou Amsterdam. Zahráli písně z nedávno vydaného alba Blázni, ale také řadu nejznámějších hitů Petry Janů, jako například „Jedeme dál, Už nejsem volná, Říkej mi nebo To máme mládež.

Zahájení luhačovické lázeňské sezóny nabídlo ale také v sobotu dopoledne velmi zajímavý zpěv Manter u Hudebního altánu v Lázeňském parku. Nechybělo tentokrát dokonce ani společné cvičení jógy pod širým nebem a také představení taoistického cvičení tai chi. Tomu se lidé pod odborným vedením mohli přiučit nedaleko hotelu Jestřabí. U vily Lipová se zase zájemci mohli vyfotit s dravými ptáky, keteré tu prezentovala Stanice ochrany fauny z Hluku. Program Otevírání pramenů nalákal na bohatý program jako každoročně i tentokrát tisíce lidí. V sobotu si návštěvníci užili také průjezd krásných historických motocyků a automobilových veteránů městem. Všechny vozy pak dorazily na promenádu u Jurkovičova domu, kde si nablýzkané krasavce mohli lidé prohlédnout. V plejádě automobilů nechyběly například ani luxusní historické limuzíny Bentley a Bugatti.

Příchozí obdivovali ovšem i umění cyklistů jedoucích k Lázeňskému náměstí na historických velocipedech. Nechyběli zde ani ti jedoucí na vysokých kolech, oděni ovšem samozřejmě také do dobových kostýmů. Zvláště jeden z opravdových mistrů v jízdě na historickém vysokém kole nadchl diváky zcela mimořádně. Proč? Trochu to souvisí s tím, že letošnímu zahájení lázeňské sezóny přálo počasí poněkud střídavě. To v pátek přišla po slunném dni průtrž mračen těsně po skončení druhého loutkového divadelního představení a nepoznamenala nijak připravený program, ale spíše možná nepotěšila prodejce u stánků na jarmarku, protože prudký déšť v končícím odpoledni jim jednak odehnal zákazníky a hlavně měli co dělat se zakrýváním zboží před přívaly vody. V sobotu si ovšem návštěvníky opět přivítaly prosluněné Luhačovice. Déšť o sobě dal vědět ovšem přijít i tentokrát, ovšem o něco dříve odpoledne. Sotva si lidé v klidu stačili prohlédnout veterány u Jurkovičova domu a poté uctivě vzhlížet k prezidentu T.G.Masarykovi, i dnes tolik potřebnému mravnímu vzoru, který korzoval mezi návštěvníky. Chvilku poté už se nad Lázeňské náměstí přihnala bouřka s hromy, blesky a provazy deště. Lidé našli úkryt pod kolonádou, ovšem plánovaná historická módní přehlídka s hudebním doprovodem Funny Fellows Old Time Bandu musela být pozdržena a nachystaná technika stažena pod krytou část podia. Hosté našli útočiště před slejvákem z půle pod kolonádou a z půle pod terasami Společenského domu u něhož se nachází venkovní podium. A tu se dostáváme k zmiňovanému mimořádnému velocipedistovi. Zatímco všichni byli v suchu, tento obdivuhodný člověk nedbal na rozmary počasí a bavil nebojácnou jízdou kolem všechny přítomné a na pískové ploše Lázeňského náměstí zalité několika centimetry vody.

Tam prováděl při jízdě na vysokém kole dokonce akrobatické kousky, za což si vysloužil mnohý potlesk publika i famfáru od kapely, která nebyla ale přes bouřící živly příliš slyšet. Teprve až se nebeská stavidla snad po necelé hodině aspoň částečně uzavřela, mohla módní přehlídka proběhnout v poněkud omezené podobě pod krytým podiem sledována návštěvníky pod deštníky nebo z krytých míst, kde už při drobnějším ne tak hlučném dešti byla díky ozvučení slyšet komentář k přehlídce historických kostýmů, na které prezident Masaryk dokonce i promluvil k občanům. Pronesl stejný stejná slova, kterými k národu mluvil právě před sto lety, tedy roku 1918. Kromě toho se ale publikum během vystoupení prezidentského páru na podiu dozvědělo z úst moderátorky přehlídky, ve kterých salonech si Charlotte Garrigue Masaryková pořizovala šaty  nebo že oblíbený oděv prezidenta byl inspirován legionářskou uniformou. 

 

Opět slunečno bylo při nedělním vyvrcholení Otevírání pramenů. Po slavnostní mši svaté vyrazil průvod plný krojovaných s členů folklorních souborů na pouť po jednotlivých pramenech, které luhačovický farář posvětil.

 

Letos se průvod ovšem mimořádně zastavil také u hotelu Miramare, kde byla odhalena pamětní deska připomínající Antonína Plachého, mimořádnou osobnost nejen luhačovického, ale i českého lázeňství. Po svěcení pramenů se soubory, které byly v průvodu nebo vystupovaly u jednotlivých zřídel, představily odpoledne také při vystoupení na podiu na Lázeňském náměstí před Společenským domem.Letos mezi nimi nechyběl mimo další ani soubor Poľana, věnující se slovenskému folkloru. Stejně jako zmiňovaná slovenská kapela Funny Fellows byl zařazen do letošního programu právě také k připomínce výročí společného československého státu a vzájemné soudržnosti a porozumění mezi Čechy a Slováky.

 

FOTOGALERIE:

 

Nahoru