Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

24. 11. 2020 | Aktuality z města | Autor: redakce

Současná situace v lázeňství a aktuální dění v LLD Praha pohledem ředitelky Anny Kneblové

LLD Praha / foto: archiv

Jednou ze společeností poskytujících v Luhačovicích lázeňskou péči je Lázeňský léčebný dům Praha. Aktuální dění v tomto zařízení i svůj pohled na situaci v lázeňství nám ochotně sdělila ředitelka LLD Praha Anna Kneblová. Její vyjádření s informacemi uváděnými k datu 17. 11. 2020 si přečtete níže. 

 


Pokud bych se měla zamyslet nad uplynulým rokem provozu v Lázeňském léčebném domě Praha, pak musím konstatovat, že si připadám jako na houpačce. Každý den pro nás bylo a je připraveno nějaké překvapení, které možná vyplývá z letošní tzv. „pandemie koronaviru“ a snahy vlády tuto pandemii vyřešit. Z toho bohužel plynou i některá negativa, nesmyslné příkazy, šíření strachu, bezmoci, zoufalství, nenávistí, množství zákazů a příkazů, nařizování karantény, zavírání obchodů, některých malých provozů a služeb pro obyvatele. Na jaře, po zákazu přijímání nových hostů následoval příkaz k úplnému uzavření provozu. Ten, kdo to zažil, mně dá za pravdu, že provoz je jednodušší uzavřít, než ho opět otevřít.

Od prvního července vláda odsouhlasila pro podporu domácího cestovního ruchu dotaci pro obyvatele na léčebný pobyt v lázních ve výši 4000.- Kč. Hned od půlnoci dne 1.7.2020 jsme byli zahrnuti velkým množstvím objednávek na tento léčebný pobyt. Bláhově jsme se domnívali, že velké finanční ztráty, které jsme v prvním pololetí odřeknutím objednaných pobytů utržili, se tímto počinem naší vlády alespoň trochu srovnají. Koncem srpna se ale situace hodě změnila, mezi lidmi zavládl nový a větší strach z onemocnění, následovalo houfné odříkání objednaných a již zaplacených pobytů, pobyty odřekly i celé skupiny zdravotně postižených občanů, které měly naplánovanou léčbu.

Někteří lékaři nedoporučují ani dnes pacientům nástup do lázní s dovětkem: „Nemohu Vám to zakázat, ale jste ohrožená skupina, raději zůstaňte doma.“ Neuvědomují si, co tato věta u nemocných způsobuje, že u slabších jedinců bere naději na uzdravení, ale na druhé straně si neuvědomují, že kde jinde než v lázních se pacientům dostane v poměrně uzavřeném kolektivu každodenní lékařské péče, uzdravujících léčebných procedur, stravy, kterou si nemusejí zajišťovat a chodit doma na nákupy, kde je možnost nákazy daleko vyšší atd. A tak se stalo, že už v září odřeklo svůj naplánovaný pobyt 90 osob, v říjnu 520, v listopadu zatím 300 a na prosinec 50. Odřeknuté pobyty se každý den mění, pacienti ani nezavolají, že do lázní nepřijedou a diví se, že je recepce shání.

Od 28.10.2020 byl vydán zákaz přijímat do lázní léčebné pobyty samoplátců, pokud nejsou alespoň částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou a Ministerstvo pro místní rozvoj zakázalo tímto dnem pobyty s vouchery 4000.- Kč. Od 18.11.2020 vláda vydala opětovné nařízení k ubytování pacientů po jednom na pokoji, které předpokládám, dle vývoje pandemické situace, dalším nařízením za týden zruší. Ve všech lázních jsou vytvořena rezervní lůžka pro nemocné, ale jejich využití zatím nebylo potřeba. V současné době, i když máme málo pacientů, řešíme obsazenost zdravotnického personálu, zejména žen, které mají malé děti a děti školou povinné. Zajistili jsme výpomoc studentky, která se s dětmi učí a nahrazuje rodiče při výuce online na našem salonku. Matky mohou v klidu pracovat a o děti je postaráno.

Výhled konce letošního roku, ale i začátku roku 2021 je dosud nejistý, nevíme, jaká nařízení vláda vydá v následujících dnech, zda se nemoc koronaviru v ČR utlumí nebo rozšíří, jak na to budou reagovat občané, zda se vůbec budou chtít jezdit do lázní léčit apod. Při tom se domnívám, že zejména v této době, kdy je malá obsazenost, tento měsíc od 20 do 35 procent, jsou lázeňské pobyty jedny z nejbezpečnějších. Je zde stálá zdravotnická služba, léčebné procedury, strava, malá obměna hostů při delších pobytech pacientů. Nepochopitelné je, že vláda zakázala ve zdravotnických lázeňských zařízeních léčebné pobyty, které si občané sami hradí, ale pobyty a léčba hrazené zdravotními pojišťovnami, povolené jsou. Při tom v jiných (ne lázeňských) zdravotnických zařízeních tomu tak není, zde mohou být léčeni i samoplátci. Luhačovické minerální vody jsou jedny z nejlepších při léčbě horních cest dýchacích, což by jistě na svých pobytech ocenili zejména ti občané, kteří koronavirus letos prodělali.

I přes velké finanční ztráty, které z objednaných a následně odřeknutých poukazů představují cca 19,5 mil. Kč, jsme tak jako v minulých letech vyplatili zaměstnancům v říjnové výplatě za jejich celoroční práci mimořádné odměny a budeme se snažit vyplatit, byť v menších částkách i v příštím měsíci 13.plat, který se v naší firmě vyplácí jako věrnostní odměna za celkové odpracované měsíce od nástupu k firmě.

 

Na otázku, jak si představujeme pomoc lázním ze strany vlády a lékařů a kdy odhadujeme nárůst klientů mohu odpovědět:

  • Povolit léčebné pobyty samoplátcům

  • Zrušit zákaz přijímání voucherů MMR 4000.- Kč a prodloužit možnost jejich čerpání do 31.3.2021, případně déle

  • Je třeba, pokud se pandemie coronaviru rozvolní a občané budou dodržovat přijatá opatření vlády, ztišit jejich strach z možného onemocnění tím, že budeme neustále provádět osvětu a vysvětlovat jaké jsou možnosti ke zvýšení imunity každého z nás a co pro své zdraví každý může udělat

  • I lékaři, kteří vysílají své pacienty na lázeňskou léčbu mají možnost a domnívám se i povinnost, vysvětlit, jak překonat strach a paniku z případného onemocnění

 

Přeji si, aby se co nejdříve v Luhačovicích vrátil život do normálu, aby se celé Luhačovice zaplnily hosty a tito si posílili v krásných Luhačovicích své zdraví.

 

Dne 17.11.2020 Anna Kneblová, ředitelka Lázeňského léčebného domu PRAHA v Luhačovicích

 

 

 

 

Nahoru