30. 11. 2020 | Aktuality z města | Autor:
Luhačovickou základku znovu zaplnili žáci všech ročníků
Proud dětí mířících dnes do Základní školy Luhačovice připomínal po dlouhé době zcela běžný školní den v průběhu kteréhokoliv jiného školního roku. Snad nebýt roušek, které všichni měli na sobě. Přitom se velká většina dětí viděla se spolužáky i učiteli po dlouhé době. Po prvních a druhých třídách, které usedly opět do lavic 18. listopadu, dnes bylo vidět v šatnách, na chodbách i ve třídách konečně zase i ostatní ročníky.
Do školy se zkrátka navrátil obvyklý ruch. Život žáků konečně opět řídí školní zvonek a příchod pedagoga do třídy, nikoliv připojení se na hodinu doma přes počítač.I když zůstávají výjimky. První stupeň se vrátil kompletně, stejně jako deváťáci. Šesté až osmé třídy ale mají tzv. rotační výuku. V těchto ročnících jde vždy jeden týden v ročníku áčko a céčko do školy, béčko a déčko zůstává stále doma na distanční výuce. V dalším týdnu se třídy vymění. Někteří si tak stále musí počkat.
Dětem vesměs i podle jejich názorů už klasická škola chybí, jak potvrzuje například i Vanda Oksnerová z 3. B. „Jsem ráda, že už můžeme do školy, nejvíc se těším na angličtinu a na spolužáky, se kterými jsme se nemohli vídat,“ sdělila třeťačka, kterou v první den po dlouhé pauze do ZŠ Luhačovice doprovázela babička. S tím, jak se do školy vrací spousta žáků, opět začalo mířit do Luhačovic i mnoho dětí z okolních obcí. Například hned tři své potomky, kteří chodí na první stupeň, přivezl ke škole autem pan Milan Čtvrtník z Provodova. S aktovkami tak z auta vysedali Bětka, Kuba a Matěj. „Malá má školu už přes týden, ale kluci jsou ve čtvrté a páté třídě, tak jdou ať teď,“ prozradil rodič. Že už mohou do školy všichni, je rád. „Uleví to rodině, a hlavně děti už se těší. Pro ně je to důležité. Kamarádi i ten živý kontakt s učitelem je daleko lepší,“ míní Čtvrtník. To potvrdil i syn Matěj. „Je to dobré, že už můžeme do školy, ale když jsme byli doma, velký problém mi to nedělalo. Ale na kamarády se hodně těším a líp se mi asi bude chápat učivo,“ poznamenal žák.
Najdou se samozřejmě i žáci, kteří tolik nadšením z návratu do školy nehýří. Takový názor vyjádřil například deváťák Bruno Kužela. „Moc se netěším. Na různé testy vůbec, na spolužáky ale trochu jo,“ zhodnotil Kužela. I on ale připouští, že i vzhledem k dalšímu směřování je právě pro deváťáky návrat do lavic důležitý, protože distanční výuka přeci jen neposkytuje stejné možnosti. „Určitě to bude lepší, on-line se člověk tolik nenaučí. Jazyky nejsou tolik problém, ale třeba matematika jde přímo ve škole daleko líp,“ dodal deváťák. Stejný názor ohledně matematiky vyjádřila i Sára Maňasová, rovněž deváťačka, ta ale byla z návratu do školy nadšenější. „Docela jsem se těšila. Hlavně na kamarády. Asi je líp, že už se šlo do školy, už toho bylo moc, být pořád doma,“ poznamenala deváťačka. Protože ještě zbývala chvíle do začátku vyučování, hned si také šla dál sdělovat s kamarádkami spoustu věcí, které si nemohly povědět, když se takto nepotkávaly.
Shledání všech ve škole samozřejmě doprovázejí nutná opatření, zdaleka nejen to, že jsou všichni v rouškách. I hloučkům na chodbě tak paní učitelka hned připomněla, ať si drží žáci dostatečné rozestupy. Při pohledu do tříd šlo zaznamenat například i to, jak kantoři otevírají okna, aby se dostatečně větralo, nebo jak v jazykové hodině paní učitelka hned rozesadila děti do lavic po jednom. Někdy to lze, když je třída na hodinu rozdělená. Zastihnout bylo možné i kolektiv nižšího ročníku, jak vyráží pod vedením pedagožky z budovy na vycházku, což teď nahrazuje hodiny tělocviku.
Každopádně ale šlo vidět, že ve škole to už opravdu žije, což těší také ředitele ZŠ Luhačovice Pavla Kurtina. „Jsem velmi rád, že už z většiny může probíhat prezenční výuka a je vidět, že to oceňují i žáci a všichni kolegové učitelé,“ sdělil Kurtin. Jak ale dodal, mrzí ho, že se druhý stupeň nemohl vrátit kompletně. „Celkově se nám přímo do lavic vrátilo asi 85 % žáků a nemyslím, že návrat všech tříd by byl nějakým výraznějším problémem. Takto to spíš přináší velké komplikace, zejména pro učitele druhého stupně. Ti odučí např. jednu hodinu klasicky, a pak se musí jít připojit do kabinetu na další hodinu on-line. A pořád dokola. Vyučujícím tak nezůstane kvůli těmto komplikovaným přesunům žádná přestávka na přípravu, a už vůbec ne na drobný odpočinek. Takový systém klade na kolegy výrazné nároky, a proto se proti němu už ohrazovaly i různé organizace sdružující školy a učitele, které apelují na ministerstvo za návrat všech žáků ZŠ,“ nastínil Kurtin. Jak dodal, daleko komplikovanější je v rámci fungování školy teď i provoz školní jídelny. „Jen vymyslet schéma tak, aby se tam potkávaly kolektivy tříd co nejméně, zabírá několik hodin denně. A protože každý den se rozvrhy tříd liší, tento harmonogram musíme tvořit na každý den zvlášť. Navíc co platí v tomto týdnu, nebude platit v tom příštím – harmonogram se musí přizpůsobit zase těm třídám, co přijdou z distanční výuky. Snad budeme moci co nejdřív mít ve škole všechny žáky a uvolnit i některá další opatření,“ věří proto Kurtin.
Podobně jako se dnes zaplnila luhačovická základka, v příštím týdnu by mělo přibýt žáků i v lavicích Střední odborné školy Luhačovice. Tam od minulé středy zatím hodí část žáků na praktickou výuku a kompletně usedli do tříd maturanti. Nižší ročníky mají podle plánu MŠMT od pondělka přejit na rotační výuku.