Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

14. 2. 2021 | Sport | Autor:

Luhačovičtí orienťáci se účastní trénikového kempu v Keni

Luhačovičtí orienťáci se účastní trénikového kempu v Keni

Také orientační běžci z TJ Slovan Luhačovice se účastní v těchto dnech soustředění republikové reprezentace, které se odehrává až v africké Keni. Více nám přiblížil člen luhačovického oddílu Vojtěch Sýkora: 


"Za teplem i tréninkem ve vysoké nadmořské výšce jsme vyrazili na začátku února do keňského Itenu, přezdívaného díky skvělým podmínkám a neuvěřitelnému množství nejlepších světových atletů „Home of the Champions“. Orientačních běžců nás společně z Česka vyrazilo čtrnáct, třináct členů dospělé reprezentace (7 žen a 6 mužů) a jeden Francouz, aktuálně žijící v Liberci s jednou naší běžkyní. Prvotní impuls k zimní vysokohorské přípravě vzešel od našich dvou nejzkušenějších běžců Miloše Nykodýma a Vojtěcha Krále, ke kterým jsme se jako zástupci mladší generace chtěli přidat já a Tomáš Křivda. Později pak akci zaštítila a podpořila reprezentace. Za OOB TJ Slovan Luhačovice jsme tady pak tři – Vendula Horčičková, Jonáš Hubáček a já. Patříme tak spolu s Hradcem Králové k nejpočetněji zastoupeným oddílům. Díky délce soustředění, relativně náročné logistice a netradičně pouze běžecké přípravě jsme tady tentokrát bez trenérů, pouze s předpřipravenými plány.

Strávit bychom zde měli pět týdnů čistého času tréninku a vrátit se domů desátého března, pár dní před první mezinárodní akcí tohoto roku – Euromeetingem, přípravnými závody na červencové mistrovství světa konané letos u nás, v pískovcových skalách Kokořínska a horských terénech Jizerských hor. Zda se obě akce uskuteční je však zatím ve hvězdách.

Tréninkové podmínky jsou zde ale vynikající. I přes nadmořskou výšku skoro 2400 m nad mořem, která by měla stimulovat tvorbu vyššího množství červených krvinek, se během dne před teplotami kolem 25 stupňů ve stínu a ostrým rovníkovým sluncem téměř schováváme. Typický den tak začíná výběhem na první trénink už v 7:30. Po něm následuje snídaně a dle individuálních povinností studium, online práce na home office či spánek. Poté místní oběd v nějaké formě luštěninovo-zeleninové variace, druhá fáze pak následuje až v podvečer. Aktuálně se nám střídají dny se dvěma náročnými tréninky jako intervaly na dráze či asfaltové kopce s volnějšími dny strávenými dlouhými běhy na místních rezavě prašných cestách nebo lesních pěšinkách na hraně východoafrického riftu.

Na běhání s Keňany ještě nepřišlo, jednak máme dost rozdílné tréninkové plány, jednak těm nejrychlejším prostě a jednoduše (zatím) nestačíme."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru