25. 9. 2022 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová
Technická studie k obchvatu Luhačovic je hotová. Starosta ji představil na mezinárodní dopravní konferenci
Konferenci zahájil Libor Lukáš, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě, který předal slovo starostovi Luhačovic Marianu Ležákovi. Ten všechny účastníky seznámil s technickou studií obchvatu, kterou se podařilo úspěšně dokončit. “Obchvat bude znamenat ochranu minerálních pramenů, čisté ovzduší, klid a zvýšení bezpečnosti dopravy pro lázeňské město. Nyní se dokončuje biologický průzkum a ve spolupráci se Zlínským krajem bude zahájený geologický průzkum, připravovat se začne také proces posuzování vlivů na životní prostředí EIA," vysvětlil Marian Ležák. Trasa obchvatu je dlouhá cca 9,1 km. V případě udržení stávajícího tempa přípravy by se stavba mohla zahájit v roce 2028 a samotná realizace by mohla trvat 2 roky. „Celou trasu budeme koordinovat s obcemi, přes jejichž území obchvat povede," dodal na závěr starosta.
K obchvatu se vyjádřil i náměstek hejtmana ZK Radek Doležal. „Bez spoluúčasti Zlínského kraje je to ekonomicky nemožné, proto jsme se rozhodli o finanční podporu. Význam Luhačovic jako takových je díky lázeňskému turismu velký a klíčová je ochrana minerálních vod. Samozřejmě, když dopravu vytlačíme z města ven, je to jenom dobře."
Také podle ministra dopravy Martina Kupky se jedná o stavbu, která by rozhodně pomohla, především kvůli významu zdejšího území a charakteru lázeňského města. Souhlasí i Libor Lukáš, dle kterého se nejedná pouze o obchvat Luhačovic, ale i o "obchvat lázeňských pramenů". Ochrana minerálních vod má podle něj vysoký společenský význam a v daném zájmovém území musíme tedy sledovat obě definované priority.
„S radostí musím konstatovat, že po letech, kdy se o projektu obchvatu pouze diskutovalo, se konečně „ledy hnuly“ a začaly se dít důležité věci. Máme promyšlené trasování obchvatu a je hotová Technicko-ekonomická studie, která prokazuje efektivitu tohoto projektu. Jinými slovy to znamená, že se obchvat z hlediska dlouhodobých hospodářsko-sociálních přínosů vyplatí vybudovat”, vysvětlil Lukáš.