Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

24. 10. 2024 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová

Město Luhačovice uctí 28. říjen společně s partnerskými městy ze Slovenska

Město Luhačovice uctí 28. říjen společně s partnerskými městy ze Slovenska

Město Luhačovice společně s partnerskými městy ze Slovenska, konkrétně Piešťany a Topoľčany, uctí Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na pondělí 28. října 2024. U této příležitosti vyvěsí Luhačovice vedle české vlajky i slovenskou vlajku, zatímco partnerská města ze Slovenska vyvěsí společně se slovenskou vlajkou i vlajku českou.


„Jsem rád, že společně s našimi partnerskými městy ze Slovenska uctíme tento významný svátek, kdy byl vyhlášen samostatný československý stát. Vznik samostatnosti patří mezi nejdůležitější milníky naší historie, a letos bude tato událost obohacena o symbolické gesto vzájemné spolupráce," uvedl starosta města Luhačovice Marian Ležák. Tato akce je součástí iniciativy „Týden česko-slovenské vzájemnosti“, která proběhne od 28. října do 3. listopadu 2024. Cílem této iniciativy je posílit historické, kulturní a společenské vazby mezi Slovenskem a Českou republikou, a také zdůraznit význam partnerské spolupráce mezi městy a obcemi obou zemí. Symbolickým gestem této spolupráce je právě vyvěšení vlajek partnerských měst na budovách městských úřadů.

Primátor Piešťan Peter Jančovič uvedl: „Dni česko-slovenskej vzájomnosti sú aj o prejavoch vzájomnej úcty Čechov a Slovákov. Naše národy sú späté nielen historicky, ale aj v súčasnosti. Medzi oboma národmi sú veľmi priateľské vzťahy, často prepojené aj rodinnými zväzkami. Je veľmi dôležité si pripomínať, že sme boli spoločná republika, že dlhé roky sme stáli bok po boku a nažívali v jednom štáte. Dnes už nie sme spoločná republika, ale nič to nemení na vzájomnom prepojení, na potrebe udržiavať priateľské vzťahy. Aj keď už nežijeme spoločne v jednej krajine, je potrebné naďalej budovať dobré vzťahy, súdržnosť a vzájomnú spoluprácu, aj cez partnerské mestá. Spolupráca s českými partnerskými mestami je nám veľmi blízka, aj vďaka spoločnej minulosti, podobnej reči a blízkej vzdialenosti. Aj moja nedávna návšteva Luhačovíc, ma utvrdila, že partnerstvo našich miest je užitočné a potrebné. Teším sa na ďalšiu spoluprácu.“

Důležitost této spolupráce vyjádřila i primátorka partnerského města Topoľčany Alexandra Gieciová. „Československá vzájomnosť v minulosti vytvorila priestor na vznik štátu.  Česi a Slováci si úctu, rešpekt a vzájomnosť zachovali aj po jeho rozdelení. Dôkazom toho je práve spolupráca na úrovni samosprávy, ktorú ako partnerské mestá rozvíjame a zapájame do nej aj našich občanov. Vyvesením zástavy Českej republiky iba potvrdíme náš záujem v dobrých vzťahoch pokračovať.“

Slovensko a Česká republika sdílejí hluboké historické vazby, které sahají až do období Rakousko-uherské monarchie. Blízké vztahy mezi Slováky a Čechy se začaly formovat již v tomto období, kdy oba národy žily v rámci jednoho státního útvaru, což vytvořilo pevné základy pro pozdější spolupráci. Zásadním momentem v těchto vztazích byla Martinská deklarace, která byla přijata 30. října 1918, a v níž slovenští představitelé vyhlásili vůli Slováků k připojení se k nově vzniklému Československu. Tento krok následoval krátce po vyhlášení vzniku Československé republiky 28. října 1918, čímž vznikl společný stát Čechů a Slováků. Založení ČSR, které má dvě důležitá říjnová data, bylo klíčovým bodem ve vývoji moderních vztahů mezi těmito dvěma národy.

Nahoru