28. 11. 2024 | Aktuality z města | Autor: Hana Srncová
Starostové měst a obcí včetně Luhačovic a Bojkovic protestují proti plánovaným změnám financování nepedagogických pracovníků ve školství
Starostové Luhačovic a Bojkovic, Marian Ležák a Petr Viceník, se spolu s dalšími starosty obcí Zlínského kraje důrazně ohradili proti vládnímu návrhu, podle kterého by od září 2025 přešlo financování platů nepedagogických pracovníků ve školách na zřizovatele – města a obce. V současné době jsou platy jak pedagogických, tak nepedagogických pracovníků financovány státem. Tento krok, který by oddělil nepedagogické pracovníky od státního financování, vnímají starostové jako závažné ohrožení stability školského systému i obecních rozpočtů. Problematika byla jedním z hlavních bodů jednání starostů Zlínského kraje, které se uskutečnilo v Luhačovicích.
„Jedná se o nepromyšlený zásah do systému, který funguje. Přenesení odpovědnosti za platy nepedagogických pracovníků na obce a města bez odpovídající finanční podpory povede k narušení školského systému a nepřiměřenému zatížení rozpočtů zřizovatelů. Tento krok považujeme za nepřijatelný,“ uvedl starosta Luhačovic Marian Ležák. Stát podle něj dlouhodobě podhodnocuje platy zmíněných profesí, školníky, uklízečky, kuchařky a další nepedagogické pracovníky, kteří často pracují za velmi nízkou mzdu bez adekvátního růstu. Místo řešení této situace stát plánuje odpovědnost přenést na obce, což je podle Ležáka nejen nespravedlivé, ale i neudržitelné.
Starostové obcí varují, že vládní přísliby o dostatečném financování jsou nereálné. V praxi totiž obce často na přenesené povinnosti nedostávají dostatečné prostředky. Pokud by měly financovat platy nepedagogických pracovníků, musely by řešit také jejich zasloužené navýšení, na což však nemají finanční kapacitu. „Z rozpočtu, ze kterého financujeme chodníky, silnice a údržbu města, budeme muset ubrat další prostředky, abychom pokryli agendu, kterou má financovat stát. Možná první rok dostaneme dostatečné pokrytí, ale zkušenost ukazuje, že v dalších letech už podpora nebude stačit. Abychom mohli financovat nepedagogické pracovníky, budeme nuceni omezit investice do údržby města a jeho rozvoje. A pokud by stát obcím skutečně pokryl náklady na platy nepedagogických pracovníků, pak tento krok postrádá smysluplnost provozní i ekonomickou. Celé to působí jako hra s jasným cílem, a to přenést zodpovědnost i finanční zátěž na obce,“ dodal starosta Luhačovic.
„Proč bourat systém, který desítky let fungoval? Tento návrh přinese chaos a ohrozí jeden ze základních pilířů školství. Obce budou přetíženy dalšími náklady, zatímco stát se zbaví odpovědnosti. Takto to dál nejde. Je přece nesmyslné, aby starostové obcí zajišťovali platy nepedagogických pracovníků, jejichž práci řídí a hodnotí ředitel školy, který je s jejich výkonem nejvíce obeznámen. Celé to bude nesystémové s dlouhodobým dopadem na kvalitu školských zařízení,“ doplnil starosta Bojkovic Petr Viceník.
Změna má být zavedena od 1. září 2025, což podle starostů představuje neúměrně krátký čas na přípravu tak zásadní reformy. Na setkání starostů panovala jednoznačná shoda. „Velmi si cením, že nás podpořil i hejtman Zlínského kraje, který toto téma označil za prioritní a slíbil jej řešit v nejbližších dnech. Starostové jednomyslně vyzvali vládu k přehodnocení návrhu a k zachování současného modelu financování. Tento návrh je jako pokus opravit dům tím, že mu podkopete základy. Takové zásahy naše školství neposunou kupředu, naopak ho destabilizují. Doufáme, že vláda naše argumenty vyslyší,“ uzavřel Marian Ležák.
Foto: Zlínský kraj