Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

20. 6. 2005 | Aktuality z města | Autor: Luha info

Rozhovor se zajímavými osobnostmi

Můžete říci něco o sobě?
Rádi odpovíme. Jsme nakladatelství neperiodického tisku a vydali jsme bezmála půl stovky různých knih a publikací. To samo by ještě nebylo nic zvláštního až nato, že se snažíme o vydávání literatury s tradicí a v nejednom případě i společens...


Můžete říci něco o sobě?
Rádi odpovíme. Jsme nakladatelství neperiodického tisku a vydali jsme bezmála půl stovky různých knih a publikací. To samo by ještě nebylo nic zvláštního až nato, že se snažíme o vydávání literatury s tradicí a v nejednom případě i společensky naléhavé. Platí to o memoárových dílech (Inocenc Krutil - Nevšední osudy Baťova exportéra), dílech mapujících dobu padesátých let (V. Trnavský - Leopoldov, K.Kalenda - Výkřiky, P. Roman - Vlečen pod šibenici, Frant. Heřman - Ráj i peklo, dílo známého textaře a disidenta Jaromíra Hořce - Dílna Hölderlinova) a velmi často publikujeme tvorbu českých exulantů, a to zejména Čechů a Slováků v Kanadě a USA. Právě v tomto týdnu vychází anglicky psaná rozšířená reedice knihy dlouholetého prezidenta Asociace Čechů a Slováků v Kanadě JUDr. Josefa Čermáka - It all began with Prince Rupert (The story of Czechs and Slovaks in Canada). Na 456 stranách se autor zabývá historií a osudy více než čtyř tisíc Čechů a Slováků v Kanadě.
Nejbližší jsou nám však spisovatelé, kteří dokázali své rozsáhlé znalosti obecné historie spojit v příčných souvislostech s regionem, který je zaujal, anebo v něm prožili svůj život a cítili potřebu vytvořit dílo nadregionálního významu, představit svůj kraj v širší kontinuitě. Patří mezi ně bezesporu P. František Müller, univ. prof. Antonín Václavík, prof. Čeněk Kramoliš, prof. Frant. Bartoš, univ. prof. Karel Stloukal, Peřinka a jiní.

Kdy jste se poprve setkali s dílem P. Františka Müllera, znali jste jej osobně?

S dílem P. Františka Müllera jsme se podobně jako jiní příslušníci naší generace setkávali v oněch pověstných brožovaných sešitech, které kolovaly po kraji a víceméně se půjčovaly. Já osobně jsem měla i to štěstí, že jsem chodila do třídy s budoucím ing. arch. Ivanem Přikrylem, jehož tatínek, akad. malíř František Přikryl, některé sešitky ilustroval (to by však bylo ještě delší povídání o oddělení tzv. TISKU, který v Baťových závodech sdružoval celou plejádu vynikajících grafiků a malířů), tudíž jsme je ve třídě měli "z první ruky". Také je bylo možné dostat v muzeu v Bojkovicích, protože tamní muzejní pracovníci se zasloužili ve většině případů, že knížky P. Müllera vůbec vyšly. Osobně jsme se s ním nikdy nesetkali, jen jsme slyšeli o jeho originálních kázáních. Já jsem vyrostla v rodině evangelické a manžel v katolické farnosti ve Slavičíně navštěvoval spíše poutě na Sv. Hostýně. Teprve v poslední době jsme mohli slyšet jedno z jeho kázání, které asi v roce 1973 zachytil na audiokazetu Čechoameričan, který v té době navštívil rodný kraj. Knihy P. Frant. Müllera jsme znali již z mládí.

Jak se jeho knihy prodávají, připravujete dotisky?
Jak víte, dostupná díla jsme vydali v pěti svazcích. Upřímně řečeno šlo všechno velmi ztuha a nebýt iniciativy pana starosty obce Provodov Antonína Gally, obyvatel Provodova a pamětníků, kteří si knihy na základě subskripce objednali a zejména starostů regionu, redaktorů a některých duchovních, jmenujme např. P. Ing. Lubomíra Vaďuru, Mgr. Josefa
Palu a redaktora MF Dnes Bc. Vojtěcha Cekotu, tak by první tři díly, týkající se Zlínského kraje, asi nevyšly. Velmi vstřícně se zachoval Odbor kultury a památkové péče Zlínského kraje, který naše snahy finančně podpořil. Díly, týkající se Drahanské vrchovimy a obce Krásensko, vyšly později, ale v současné době se zájem o dotisk projevil stejně jako u prvních tří dílů. Uvažujeme tedy o dotisku, ale ten je podmíněn dostatečným počtem objednatelů, a to hlavně proto, abychom mohli udržet původní jednotnou cenu za svazek. Stále nemáme dostatečný počet přihlášek, a tak je pořád přijímáme a doufáme, že během tří měsíců je shromáždíme.

Vaše nakladatelství připravuje vydání knihy LUHAČOVSKÉ ZÁLESÍ od univ.prof.PhDr. Antonína Václavíka. Jak pokračuje tato aktivita?
Ano, připravuje a musíme konstatovat, že jsme již při prvním náznaku, že se reedice k 75. výročí prvního vydání chystá, zjistili velký zájem a snahu pomoci při realizaci tohoto záměru. Především šlo o některé starosty obcí, rádi budeme jmenovat Ing. Josefa Bernatíka z Kaňovic, pana starostu Vojtěcha Josefíka z Biskupic, předsedu Mikroregionu Luhačovské Zálesí, a samozřejmě Ing. Bohuslava Marhoula, starostu Luhačovic, který se jako místopředseda Mikroregionu LZ snaží společně s námi důstojné vydání zajistit. Přípravné práce po stránce finanční spočívají opět v zajištění subskribentů z regionu LZ a v angažovanosti OÚ. Setkali jsme se s velmi aktivním zájmem některých regionálních firem a zejména také rodné obce prof. Antonína Václavíka, Pozlovic. Ing. Olga Tkáčová, starostka obce, se angažuje v propagaci i při snaze pomoci projektu finančně, neboť podpořila naši snahu o grantovou dotaci ze Zlínského kraje. Iniciativa bude však spočívat především na nás a obyvatelích, neboť bychom již započatou a velmi náročnou práci na přípravě knihy rádi dovedli do příznivého konce a k letošním Vánocům uvedli dílo na knižní trh.
Za sedmdesát pět let od prvního vydání je kniha nejen zcela rozprodána, ale více než čtyřicetiletá tradice odkazu prof. Václavíka žije u jeho pokračovatelů (Malé Zálesí, soubor, který založila a mnoho let vedla paní Věra Haluzová, odborná činnost pracovníků Muzea Luhačovického Zálesí a PhDr. Blanky Petrákové, hojnost folklorních slavností). Dílo skýtá také ojedinělou možnost poučit se o regionu po stránce přírodovědné, jazykové, geografické, a to vše zmnohonásobuje úsilí dílo vydat.

Máte zajištěna autorská práva na vydání této knihy, s kým jste jednali, budete na knize něco měnit, anebo zachováte původní podobu?
Ano, autorská práva nám byla propůjčena dcerami prof. Ant. Václavíka pí Dagmar Frelovou a PhDr. Ivou Drápalovou, která vystudovala etnografii, ale působila jako novinářka (mnoho desítek let byla dopisovatelkou Los Angeles Times). Uvítaly, že dílo jejich otce bude znovu vydáno, a dr. Drápalová slíbila knihu doplnit o některé zajímavosti ze života rodiny a z působení prof. Ant. Václavíka na Slovensku, kde založil katedru etnografie při univerzitě v Bratislavě. Doslovu o živě rozvíjené tradici díla prof. Ant. Václavíka v kraji se ujme paní Věra Haluzová, kapitolu o životě a díle napíše paní PhDr. Blanka Petráková a bibliografii díla poskytne pro toto vydání univ. prof. Richard Jeřábek, DrSc., bývalý asistent a student prof. Václavíka. Knihu chystáme k vydání společně s Mikroregionem Luhačovské Zálesí k letošním Vánocům. Lze ji objednat přímo u nakladatelů, ve vybraných knihkupectvích, v informačních centrech, u dealerů a na objednávkách v některých folklorních časopisech.

CHARAKTERISTIKA:
Náklad v počtu 1 000 kusů, počet stran 872, z toho 688 str.čb.
Formát A 4 (200x280 mm), ofset 90 g a 184 str. b. křída mat. 115 g
Pevná vazba V 8 ¨
Prodejní cena do Kč 1 300,- Kč

Nahoru