Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

20. 7. 2005 | Aktuality z města | Autor: Luha info

Rozhovor s ředitelkou Domova důchodců v Luhačovicích

Můžete se představit a prozradit něco o sobě?
V Luhačovicích bydlím téměř od svého narození. Jsem vdaná a také můj manžel Miroslav pochází z Luhačovic. Máme tři děti - dcery Marcelu a Petru, syna Miroslava-Vojtěcha.

V Domově důchodců pracuji od jeho založení, tj. od roku 1995. D...


Můžete se představit a prozradit něco o sobě?
V Luhačovicích bydlím téměř od svého narození. Jsem vdaná a také můj manžel Miroslav pochází z Luhačovic. Máme tři děti - dcery Marcelu a Petru, syna Miroslava-Vojtěcha.

V Domově důchodců pracuji od jeho založení, tj. od roku 1995. Do nově vzniklého zařízení jsem nastoupila jako skladová účetní, poté pracovala jako ekonomka a nyní jako ředitelka.

Kolik má v současné době Domov důchodců klientů a kolik má zaměstnanců?
V areálu DD Luhačovice se nacházejí dvě budovy, ve kterých klienti bydlí. V hlavní budově bydlí 34 klientů. Zde je poskytována zvýšená zdravotní péče a dohled, bezbariérový přístup. Ve vedlejší budově bydlí 17 klientů a je částečně bariérová, přestože jsme zde loni vybudovali výtahovou plošinu. Klienti z této budovy docházejí na jídlo, služby, terapie a různé aktivity do hlavní budovy. Staráme se tedy o celkem 51 klientů.

Zaměstnanců zařízení je celkem 30, z toho na zdravotnickém úseku 14 a ostatních pracovníků je 16.

Jaké je vybavení domova, kolik lidí je ubytováno na jednom pokoji?
Pokoje jsou vybaveny standardně, tj. lůžko s nočním stolkem, skříně, poličky, stolek a křesílka. Dále je v objektu několik společenských a televizních místností, na vedlejší budově je klientům ještě k dispozici kuchyňka s vybavením.

Pokoje jsou jednolůžkové až čtyřlůžkové. Dva největší - čtyřlůžkové - jsou pro klienty trvale upoutané na lůžko. Dále máme jeden třílůžkový, šestnáct dvoulůžkových a osm jednolůžkových.

Jak dlouho se čeká na umístění, kdo rozhoduje o přijetí, či nepřijetí do vašeho zařízení a podle jakých kritérií?
Zřizovatelem organizace je Krajský úřad Zlínského kraje. Ten také rozhoduje o umístění klientů do zařízení. Žadatel si vyplní přihlášku včetně doporučení ošetřujícího lékaře, odevzdá na KÚZK, sociálním odboru. Následně zasedá komise, která rozhodne o umístění klienta do pořadníku jednotlivým organizacím a zařízením. V případě uvolnění místa v našem zařízení kontaktujeme první vhodnou osobu z tohoto seznamu a dohodneme termín nástupu.

Zajišťujete i využití volného času vašich klientů? Jaké zajímavé akce jste uspořádali v poslední době a co připravujete do budoucna?

Cílem a posláním organizace je zajistit naše klienty nejen po stránce hmotné a materiální, ale i duševní a duchovní, zabezpečit plnohodnotný život se vším, co k němu náleží. Proto uskutečňujeme velké množství domácích aktivit a terapií, cvičíme paměť ducha i tělo. Nejsme ale uzavřenou komunitou, zveme k nám nejrůznější návštěvy, hosty a přátele a také i my se zapojujeme do dění města a Lázní Luhačovic, jezdíme na výlety a zájezdy, na koncerty, do divadel, na sportovní akce a utkání. Velice rádi se setkáváme s dětmi z mateřské školky v Pozlovicích, pro které jsme uspořádali sportovní dopoledne ke Dni dětí, a oni naopak pro klienty oslavu Dne matek, vánoční a jarní besídky, táboráky. Další významnou akcí, kterou jsme uspořádali dne 31. 3. 2005 v hotelu Praha, byla oslava 10. výročí založení organizace a křest nového loga organizace. Při této příležitosti bych chtěla poděkovat všem sponzorům a příznivcům za poskytnuté dárky a dary, za pomoc při realizaci tohoto slavnostního setkání. Rovněž všem pořadatelům a účinkujícím a nemohu samozřejmě zapomenout ani na své kolegyně a kolegy, kteří tomu věnovali svůj volný čas a často i fyzické a psychické vypětí.

A co připravujeme do budoucna? Obávám se, že k tomu by nestačilo celé vydání těchto novin. Plánujeme náročné investiční akce, které jsou zatím v návrhu architektů, další opravy a rekonstrukce na vylepšení prostředí pro život klientů, obměnu vybavení, atd. Samozřejmě že i dál budeme pokračovat v oblíbených akcích, programech a činnostech, vymýšlet nové aktivity a činnosti a neuzavírat se před světem. Spíše naopak.

Tímto bych chtěla pozvat všechny, nejen obyvatele města Luhačovic, k návštěvě našeho zařízení, případně o zapojení do dobrovolné činnosti. Byli bychom,rádi aby z povědomí lidí bylo smazáno rovnítko mezi pojmy domov důchodců = starobinec. V dnešní době je péče a vybavení zařízení na takové úrovni, že by se spíše mohlo uvažovat o slovním spojení: domov důchodců = hotel, penzion.

V nejbližších dnech by měly být zveřejněny oficiální webové stránky domova na internetu, kde bude rovněž k nahlédnutí aktuální ceník, aktuality ze života seniorů a organizace, fotografie, kontakty i další informace.

Spolupracujete s okolními domovy?
Ano, a nejen s těmi ze zlínského okresu. Například z Kroměříže, Strání& Pravidelně se zúčastňujeme kulturních, společenských, sportovních i jiných akcí a rovněž seniory z jiných zařízení zveme k nám. Nejčastější a nejoblíbenější jsou turnaje v ruských kuželkách, taneční a pěvecké soutěže. Další setkání bývají u příležitosti nejrůznějších oslav, výročí a jubileí, nebo jde jen o návštěvu a posezení u kávy a nějaké sladkosti za poznáním prostředí a života v jiném zařízení.

Kolik stojí měsíčně pobyt ve vašem zařízení?
Ceny za pobyt jsou odvislé od počtu spolubydlících a také podle stupně bezmocnosti, který je rovněž příjmem organizace. V zásadě ale platí, že klientovi ze zákona náleží minimální částka kapesného ve výši 708,- Kč, i když jeho příjem nepokryje náklady na úhradu za pobyt.

Jak je Domov důchodců financován, dostáváte nějaké dary od sponzorů?
Provozní finanční prostředky získáváme ze dvou zdrojů. Jednak jsou to přímé platby klientů za služby a stravu - ty jsou pouhou 1/3 veškerých potřebných prostředků na provoz, dále je to státní provozní dotace poskytovaná zřizovatelem ve výši 2/3 celkových nákladů.

Rovněž dostáváme dary, ať už ve formě materiální nebo jako finanční účelový dar na zakoupení konkrétní věci, případně i jako mimořádnou slevu na služby nebo nákupy. Ráda bych na tomto místě poděkovala všem našim příznivcům a dárcům za jakoukoliv formu příspěvku, daru nebo pomoci. Na výčet všech by nestačil tento článek a nerada bych na někoho zapomněla. Přesto ale bych se chtěla zmínit o našich klientkách, paní Žofii Mikulcové, Anně Šťastné a Františce Janáčové, velice jim tímto poděkovat za finanční dar, na který ze svého kapesného našetřily a věnovaly organizaci.

Nahoru