Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

24. 12. 2005 | Aktuality z města | Autor: Luhainfo

Vánoce

Oslavy Vánoc začínají před večerem slavnosti narození Ježíše Štědrým dnem. Teprve až po východu první hvězdy mohla rodina zasednout ke stolu, který byl tento den obzvlášť bohatě prostřen. Dnes máme spojenu tuto večeři především s rybami, ale vždy tomu tak nebylo. Ještě do 19. století...


Oslavy Vánoc začínají před večerem slavnosti narození Ježíše Štědrým dnem. Teprve až po východu první hvězdy mohla rodina zasednout ke stolu, který byl tento den obzvlášť bohatě prostřen. Dnes máme spojenu tuto večeři především s rybami, ale vždy tomu tak nebylo. Ještě do 19. století byly ryby považovány za podřadné postní jídlo a tradiční český kapr nepatřil k zárukám hojnosti po celý příští rok, kterou mohl podle tehdejších představ zajistit pouze dostatek jídla na štědrovečerním stole.

Po slavnostní večeři se celá rodina má sejít u vánočního stromku, který symbolizuje život sílu a růst. Pod stromek patří dárky. Dříve lidé věřili v jejich magickou moc. Dávala se jablíčka symbolizující zdraví, sílu, ořechy (moudrost), perníky (radost). Starší děti dostávaly minci, která se vždy o půlnoci uschovala a v chudých rodinách darovala znovu příště. Bohatší rodiny dětem mince střádaly a k svatbě jim potom za nastřádaný obnos koupily nějaký dárek.

S tímto dnem je spojeno i mnoho magických obyčejů a rituálů, je údajně nejvhodnější pro předpovídání budoucnosti. Lití olova, krájení jablek, pouštění skořápek, házení střevícem a také magické jmelí. Tato nenápadná rostlina je stále zelená a jeho v prosinci dozrávající bílé plody se podobají perlám. Darované jmelí prý přináší štěstí, ochraňuje před ohněm, čarodějnicemi a zlými duchy. Čím více bílých bobulek, tím více štěstí. Zamilovaným párům prý čarovná moc zaručuje udržení vzájemného okouzlení nejméně do dalších Vánoc. Pod jmelím zavěšeným v prostoru může muž beztrestně políbit jakoukoliv ženu či dívku. Jmelí je také známá léčivka, která snižuje krevní tlak, tiší bolesti hlavy a má antisklerotické účinky.

K hlavnímu symbolům Vánoc patří Jesličky. První podobu Jesliček jako obrazu betlémské stáje, ve které se narodil Ježíš, vytvořil v 13. století svatý František z Assisi. Původně se vystavovaly pouze v kostelech a z nich se postupně rozšířily do domácností.

V zemích, kde převládá katolické nebo protestantské náboženství, se slaví narození Ježíše Krista 25. prosince již od 4. století. Slavme tedy i my, zastavme se před jesličkami v kostelech i v domácnostech, pojmenujme si postavy v Betlémě a pokusme se v nich najít sami sebe nebo své blízké. Zaposlouchejme se do nádherného zvuku koled. Vychutnejme si ten zvláštní vánoční klid, mír a pohodu. Nenechejme si tyto svátky nikým a ničím pokazit a prožijme je v souladu s jejich původním významem.

Jak prožíváte Vánoce? Mají tyto svátky pro Vás nějaký význam?

Nahoru