Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

7. 6. 2013 | Top článek | Autor: Milana Mikulcová

Kateřina Tučková v luhačovické knihovně

Kateřina Tučková v luhačovické knihovně

„Započínám já své věci, né zlú mocú, ale Božú mocú, s Krista Pána dopomocú,řekni mi vosku vosčíčku, copak je s Dorlú Dorličkú,s dívkú švarnú, čo s ňou bolo, čo s ňou bude, rekni mi, jako sa jí povede na zdraví, ščastí, Božím požehnání. Zaklínam ju s Bohom prvýkrát ..."


Když se tato slova starého magického kopaničářského zaklínání rozlehla 6. 6. v podvečerních hodinách knihovnou v Luhačovicích, ocitlo se všech 110 návštěvníků besedy se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou alespoň v duchu na malebných Moravských Kopanicích, místě, kde léta provozovaly své léčitelské a věštecké umění žítkovské bohyně.
Žítkovské bohyně byly vědmy, zaříkávačky a bylinkářky na moravsko-slovenském pomezí, v oblasti Bílých Karpat. Po staletí unikaly pronásledování, přežily čarodějnické procesy i obě světové války. Je známo, že i v době hluboké totality, v 70. a 80. letech, přijížděli na Kopanice lidé zdaleka široka a hledali u bohyň pomoc, dobrou radu a podporu. Za první republiky za bohyněmi jezdila i honorace – lázeňští hosté – z Luhačovic. Poslední žijící bohyně zemřela vloni v létě. Přestože je to smutné, i její konec byl tragický (zemřela násilnou smrtí) a tím vlastně dostála pověsti o tom, že tyto „vyvolené" ženy většinou neodcházely z tohoto světa přirozenou smrtí. Zvláštní souhrou náhod, představovala Kateřina Tučková svou knihu přímo na Žítkové, v den jejího pohřbu

A nemluvilo se jen o Žítkovských bohyních, ale také o první vynikající autorčině beletristické knize Vyhnání Gerty Schnirch, která se dotýká stále bolavého tématu poválečného odsunu Němců z Československa, v tomto případě konkrétně z Brna. Jak řekla sama spisovatelka. „ Smyslem této knihy není vyvrátit ani zvážit míru provinění, obhajovat ani soudit. Je to příběh jednotlivce, který byl obětí války."

Nám nezbývá, než poděkovat Kateřině Tučkové a všem přítomným za krásný emotivní večer a nebylo by to stylové rozloučení, bez kopaničářského zaříkávadla „
... tato mračna zakalená a búřlivá povětří zažeň, jakož i všeckny neřesti v nich škodlivé, krupobití, hromy a blesky... prosíme, rozežeň a zkaž Bůh všemohúcí!

za knihovnu Milana Mikulcová

Poznámka redakce / Videoreportáž z besedy sledujte premiérově v úterý 11. 6. v týdeníku na www.luhacovice.cz

 

Nahoru