Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

2. 5. 2016 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek

Slavnost ptačích budek jako vždy přilákala hlavně na přehlídku historické módy

Slavnost ptačích budek jako vždy přilákala hlavně na přehlídku historické módy

Stovky lidí zaujala akce, která se v sobotu 30. dubna uskutečnila v hale Vincentka. Šlo o již tradiční vernisáž výstavy návrhů nových ptačích budek, která byla jako obvykle spojena také s přehlídkou historických kostýmů a klobouků, z nichž řadu zdobilo ptačí peří. Například z dnes již chráněné rejky nebo pštrosí peří, kvůli kterému na přelomu 19. a 20 století vznikaly i speciální pštrosí farmy, nebo barevné peří z kohouta.


 „Ani to dnes ale není pro ozdobení historického modelu snadné sehnat, protože kohouti se pěstují spíše jednobarevní bez pestrých ocasních per,“ poznamenala v jednom ze svých komentářů během akce Blanka Petráková, historička, ředitelka luhačovického muzea a jednatelka Luhačovického okarašlovacího spolku Calma, který celou akci pořádal.

„Letošní Slavnost ptačích budek byla zaměřena na prezentaci nových budek, které vytvářeli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradištioboru na oborech Průmyslový design pod vedením Ivana Pecháčka a oboru Multimédia pod vedením Rostislava Štefánka. Krmítek a budek se nám letos sešlo kolem pětadvaceti, všechny už jsou rozvěšené na trase ptačích budek v Luhačovicích. Zde na výstavě jsou postery s jejich grafickou podobou,“ sdělila Petráková. Trasa už má podle ní zhruba přes dvě stě budek. „O ty se musíme každoročně starat, některé opravovat či vyměnit,“ poznamenala Petráková. Akce spojená s budkami není novinkou. „Koná se už počtvrté, poprvé to bylo v roce 2013,“ dodala Petráková. Na výstavě zaujala kromě oděvů právě řada klobouků, obvykle zdobených peřím. „Jako spolek míváme v únoru na uherskohradišťské škole workshop s odborníky, kde vytváříme klobouky. Ty nejnovější kreace jsou tu pak představeny. Je to móda spadající do doby od roku 1885 do roku 1914,“ podotkla Petráková. Nové klobouky i historické modely, které předváděly dámy, pánové i děti rozhodně zaujaly a jako v letech minulých návštěvníci odcházeli nadšení. Například Jana Kotasová, která právě trávila v Luhačovicích pobyt a přijela do lázní od Plzně. „Moc se mi to líbilo, takovou přehlídku jsem ještě neviděla. Líbily se mi všechny ty modely, ale ty příliš široké klobouky bych si na sebe asi nevzala, jinak bych klid oblékla všechno,“ poznamenala Kotasová

„Bylo to výborné! Krásné modely, sama si to šila děvčata, skvělé,“ komentovala po přehlídce čerstvý zážitek paní Horská, která dorazila do Luhačovic s manželem z Valašského Meziříčí. „Já jsem obdivoval hlavně ty klobouky,“ doplnil ji její muž. Přehlídka, která se setkala s velkým ohlasem a byla také zakončena bouřlivým potleskem publika, ale nebyla jedinou akcí, který si o víkendu spolek Calma připravil. Celý víkend koncipoval jako Ptačí slavnosti. Kromě samotné přehlídky tak čekal zájemce týž den společenský večer v klubu Sokolka, o den později se lidé od 10 dopoledne mohli také vydat na komentovanou prohlídku města po trase ptačích budek a po oba dny vybrané podniky nabízely vyprané speciality v rámci Ptačích hodů.

FOTOGALERIE

 

 

Nahoru