Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

24. 3. 2017 | Aktuality z města | Autor: Tisková zpráva města Luhačovice

Aktuální stav navracení majetku dědicům Aloise Serenyiho

V restitucích se vracejí také lesy / ilustrační foto

Od poloviny 17. století bylo luhačovické panství v majetku šlechtického rodu Serényiů, kteří se mimo jiné výrazně zasloužili o rozvoj lázeňství v Luhačovicích. Město Luhačovice v současnosti musí navracet na základě restitucí část majetku, který zde tento rod měl.


Rozsah majetku se v průběhu let samozřejmě měnil, například část pozemků v lázeňském areálu byla v roce 1902 vložena do nově vzniklé akciové společnosti jako vklad tehdejším majitelem panství hrabětem Ottou Serényim. Pokračovatel rodu, který jako poslední trvale působil v Luhačovicích a patřily mu zde stále ještě nemalé majetky, byl Alois Serenyi. Ten se ale v průběhu 2. světové války za okupace přihlásil k německé národnosti. O navrácení československého občanství se po skončení války snažil, ale až do nedávné minulosti nebyla vzhledem k různým dějinným zvratům tato otázka dořešena. Pozemky, lesy a budova zámku, které byly původně majetkem Aloise Serenyiho tak historickým vývojem přešly po roce 1989 na město Luhačovice. Možnost vydání majetku potomkům Aloise Serenyiho totiž vzhledem k jeho problému s občanstvím vylučovaly Benešovy dekrety. Potomci rodu Serényiů však od té doby dlouhodobě usilovali o navrácení majetku, což ale nebylo možné bez rozhodnutí o navrácení občanství Aloisi Serenyimu. Proto o potvrzení, zda byl Alois Serenyi ke dni úmrtí československým občanem, požádala dědička – nejmladší dcera Isabella Thienen-Adlerflycht v roce 2009 právě kvůli restitučnímu řízení.
Neuspěla u Krajského úřadu Zlínského kraje, na ministerstvu vnitra ani u Městského soudu v Praze. Argumentace institucí stála na tvrzení, že Alois Serenyi pozbyl československé občanství v roce 1941, kdy získal průkaz o německé státní příslušnosti. V roce 1945 však Alois Serenyi tvrdil, že jej k přijetí říšského občanství donutili okupanti a požádal o potřebné tzv. osvědčení o národní spolehlivosti. Okresní národní výbor v Uherském Brodě považoval tehdy Serenyiho za československého občana, ale ministerstvo vnitra v roce 1947 rozhodlo, že poslední majitel rozsáhlého majetku nemá na osvědčení nárok. Serenyi proti tomu ale podal stížnost k tehdejšímu Nejvyššímu správnímu soudu. Jenomže po roce 1948 tento soud zanikl a o celém případu tak definitivně nikdy nerozhodl. Proto se musela celá věc po roce 1989 řešit zcela od začátku a věc se v porevolučním období objevila opět na ministerstvu vnitra. To nakonec vrátilo celé řízení k prvnímu stupni, tedy zlínskému krajskému úřadu. Ten v roce 2016 vydal rozhodnutí, v němž se Aloisi Serényimu navrací občanství, čímž se staly restituční nároky potomků rodu oprávněnými.

Co se týká vydávání majetku v rámci restitučního řízení v Luhačovicích – v současné době probíhá v rámci Pozemkového úřadu ve Zlíně identifikace parcel, následně jsou tyto seznamy předávány k vyjádření vlastníkům, tedy i městu Luhačovice, následně jsou vydávány restituentům včetně zápisu do katastrů. Ve městě Luhačovice bylo v majetku vedeno 278 ha lesů. Dosud bylo vydáno 125 ha lesů, po restitucích městu zůstane asi polovina dosud obhospodařované plochy lesů. Vzhledem k tomu byl upraven počet pracovníků a pracovní náplně na odboru správy majetku MÚ Luhačovice. Město totiž nyní bude spravovat svoje zbývající lesy nejen po linii státní správy, ale také fyzicky. V rámci rozpočtu města a státní dotace bude zakoupena technika potřebná k těžbě dřeva. Restituční nároky potomků Serenyiů se ale v Luhačovicích netýkají jen lesů. Další otázkou zůstává navracení budovy zámku, ve které je nyní umístěn Dům dětí a mládeže a Základní umělecká škola, pro které v současné době město hledá nové prostory. Při všech jednáních s restituenty ale bylo vedení města ujištěno, že je nečeká náhlé vystěhování institucí, ale na vše budou mít dostatek času.
Žadatelkou o navrácení majetku rodu Serenyiů je Isabela Thienen – Adlerflycht (*5. 4. 1927), nejmladší dcera Aloise Serenyiho. Prakticky ale zařizovali celou záležitost zejména další členové rodu, manželé RA Dr.Franze a Lydie Thienen-Adlerflycht. Ti žijí v současné době ve Vídni a mají tři syny, ale v Luhačovicích často pobývají a zvažují se sem koncem roku přestěhovat. V restitučních nárocích rodu nejde jen o majetky v Luhačovicích, ale také jinde. Jedná se i o přibližně 1000 ha lesů a zámek v Lomnici, pozemky v okrese Brno – venkov a Žďár nad Sázavou.

Kontakt pro další informace k tiskové zprávě:

Ing. Bc. Marie Semelová, starostka tel.: 605 959 937, e-mail: semelova@mesto.luhacovice.cz

Nahoru