Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

22. 5. 2019 | Aktuality z města | Autor: Nikola Synek

V Luhačovicích obyvatelé skvěle třídí odpad. Město opět získalo ocenění

Přebírání ocenění (snímky: ZK - Jiří Balát)

Luhačovice opět zabodovaly v soutěži O keramickou popelnici, která každoročně oceňuje obce a města, kde se nejlépe třídí odpad.

 


 Díky propracovanému odpadovému hospodářství a ekologickému chování občanů obsadilo lázeňské město krásnou druhou příčku v kategorii obcí od 1501 do 15000 obyvatel. Ocenění za město převzali starosta Marian Ležák a ředitel luhačovických Technických služeb Josef Pučalík. Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo 21. května na zámku v Napajedlích. Tradiční krajské klání samospráv organizoval již potřinácté Zlínský kraj ve spolupráci se společností EKO-KOM, která provozuje systém sběru tříděného odpadu.

V rámci slavnostního vyhlášení získaly nejlepší obce a města stylové keramické popelnice, k tomu ještě věcné ceny a také motivační příspěvek od Zlínského kraje na podporu odpadového hospodářství. Obce na prvním místě v každé kategorii si odnesly 30 tisíc korun, na druhých místech 20 tisíc a za bronzovou příčku 10 tisíc korun. V kategorii nad 15 000 obyvatel zvítězilo Uherské Hradiště, mezi obcemi s počtem obyvatel od 1 501 do 15 000 se před Luhačovice dostalo pouze Staré Město. Mezi obcemi do 1 500 obyvatel pak patří letos 1. příčka Mysločovicím a mezi nejmenšími obcemi do 500 obyvatel třídí nelépe Medlovice.

A kolik se vytřídilo v Luhačovicích, které patří v třídění odpadu dlouhodobě k nejúspěšnějším? "V roce 2018 to bylo průměrně na každého obyvatele 77,5 kg, z toho 32,1 kg papíru, 18,2 kg plastů, 26,7 kg skla a 0,6 kg nápojových kartonů," poznamenal ředitel TS Luhačovice Josef Pučalík. Luhačovice se snaží stále rozvíjet své odpadové hospodářství a tak to lidé ke kontejnerům a popelnicím na tříděný odpad nemají rozhodně daleko, naopak je spíše obvyké, že mají k dispozici tuto nádobu přímo u domu. "V Luhačovicích je umístěno celkově asi 1500 nádob na tříděný odpad. Kontejnery a popelnice jsou v počtu  570 na plasty, 356 je určeno pro třídění papíru, na sklo jich mají lidé k dispozici 235,  na bioodpad 357 nádob a je zde také 14 specializovaných kontejnerů na odkládání textilu," nastínil Pučalík. V Luhačovicích se ale vytříděný odpad sváží také ve speciálních pytlích, které jsou distribuovány občanům. "Pytle vydáváme v celkovém počtu několika tisíc kusů a slouží pro třídění plasů a nápojových kartonů," doplnil Pučalík.  

V Luhačovicích se odpad třídí velmi intenzivně a město za to získává také ocenění v soutěži O keramickou popelnici pravidelně. Je tak jasné, že průměrná čísla týkající se vytříděného odpadu jsou v porovnání se zbytkem kraje lepší. I tak se ale, jak sdělila zástupkyně EKO-KOMu, v regionu rok od roku situace v třídění zlepšuje. 

„Na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadlo za loňský rok 22,2 kg vytříděného papíru, 12,5 kg plastů, 12,2 kg skla a 0,3 kg nápojových kartonů. Celkově se jedná o více než 47 kg v přepočtu na jednoho obyvatele kraje, což je meziroční nárůst o další kilogram oproti roku 2017. ,“ uvedla Martina Filipová, ředitelka Oddělení regionálního provozu společnosti AOS EKO-KOM, a.s. 

Aktuálně se na území Zlínského kraje nachází v rámci systému EKO-KOM pro třídění více než 18 tisíc barevných kontejnerů a malých nádob, umístěných přímo u domů. 

     

Nahoru